| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak łapać stopa na autostradzie?

Jak łapać stopa na autostradzie?

Podróżowanie autostopem powoli odzyskuje popularność. Tym bardziej, że nowoczesne technologie ułatwiają znalezienie kierowcy, który podwiezie autostopowiczów do wyznaczonego celu. A jak złapać tzw. stopa na autostradzie?

Dzięki najnowszym trendom takim jak carpooling, którego ideą jest współdzielenie kosztów dojazdu i real time ridesharing, czyli „łapanie stopa” za pomocą smartfonu, podróżowanie stało się jeszcze łatwiejsze. Wystarczy dobrze przemyślana strategia podróży by szybko i tanio dotrzeć do celu. Warto zacząć od kompleksowego zaplanowania przebiegu trasy. Pomoże w tym bezpłatna aplikacja A2 DO EUROPY od Autostrady Wielkopolskiej.

Zobacz też: Autostrada od kuchni

A2 DO EUROPY ściśle związane z Google Maps, wskaże długość i czas przejazdu samochodem do wybranego miejsca w Europie. Wystarczy wpisać miejscowość początkową i końcową by dowiedzieć się, że np. podróż z Łodzi do Kazimierza Dolnego powinna zająć ok. 3 godziny i 23 minuty, natomiast trasę Poznań-Szczecin pokonać można już w 2 godziny i 38 minut. Zdarza się, że miasta, które warto zobaczyć leżą znacznie bliżej niż mogłoby się wydawać, dlatego sprawdzanie czasu dojazdu może stać się inspiracją do ruszenia w podróż. Aplikacja wskaże też szczegóły dotyczące płatnych odcinków dróg, pokaże listę niezbędnego wyposażenia samochodu, a nawet wysokość mandatów w każdym z 46 krajów europejskich. Ta wiedza pomoże zaplanować podróż nie tylko kierowcom, ale i autostopowiczom.

W badaniu przeprowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną, 77% respondentów  zadeklarowało korzystanie ze środków transportu zbiorowego w celu dotarcia do miejsca wypoczynku. Do tego rodzaju przejazdu zalicza się także autostop i coraz bardziej popularny carpooling. Wprawdzie nie jest on spontaniczny i bezpłatny jak tradycyjne „łapanie stopa”, ale dojazd do celu jest pewny, szybki i bardziej bezpieczny. Jego nowoczesną odmianą jest real time ridesharing – zjawisko, które wykorzystuje połączenie nowych technologii: nawigacji GPS, sieci społecznościowej i smartfonów z dostępem do internetu. Dzięki temu autostopowicze mogą śledzić, gdzie znajduje się samochód, który deklaruje chęć podwiezienia.

Zobacz też: Wyjazd na wakacje samochodem służbowym

Decydując się na skorzystanie z autostopu, carpoolingu, czy real time ridesharingu należy pamiętać o bezpieczeństwie. Umawiając się z kierowcą na trasie trzeba wybrać przystosowane do tego miejsce: parking, stację paliw, Miejsce Obsługi Podróżnych. – Bardzo często mamy do czynienia z przypadkami, gdy podróżujący stopem młodzi ludzie łamią przepisy próbując zatrzymać samochód w niedozwolonych miejscach - na węzłach autostradowych, czy pasie awaryjnym. Takie sytuacje są bardzo niebezpieczne, zarówno dla autostopowiczów, jak i kierowców. W ramach akcji „Bezpieczna jazdA2. Lubię to!” pokazaliśmy już jak bezpiecznie „łapać stopa” na autostradzie, a mianowicie tylko i wyłącznie na parkingach autostradowych. Temat jest wciąż aktualny, dlatego warto o tym przypominać, zwłaszcza, gdy studenckie wakacje wciąż trwają – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.

* Według danych opublikowanych przez GUS 1.04.2015, liczba studentów wynosiła 1 469 386 (stan na 30.11.2014 r.)

Źródło: Materiały prasowe Autostrady Wielkopolskiej SA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »