| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Co sprawdzić przed wakacyjną podróżą?

Co sprawdzić przed wakacyjną podróżą?

Awarie i problemy techniczne w samochodzie zdarzają się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie, w tym podczas wakacyjnych podróży. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak wyeliminować ryzyko wystąpienia przykrych niespodzianek do minimum.

Wypocznij przed podróżą

Ogólne zasady ruchu drogowego są bardzo podobne w całej Europie, niemniej istnieją pewne różnice, o których powinieneś pamiętać. W różnych krajach obowiązują różnorodne ograniczenia prędkości, a w niektórych szczególne, niepisane zasady. Na przykład we Francji, Niemczech i Szwajcarii nie wolno używać antyradarów, w wielu krajach Europy obowiązkowa jest jazda na światłach w dzień, a we Włoszech zabroniona jest jazda na oponach zimowych latem.

Dobrze wypocznij przed wyruszeniem w drogę! W Polsce zmęczenie kierowcy to jedna z trzech podstawowych przyczyn wypadków na głównych drogach[2]. Dlatego szanuj swój biorytm i wyjedź w godzinach, w których twój organizm jest przyzwyczajony do aktywności. Jeśli to możliwe, rozpocznij podróż zanim zaczną się godziny szczytu! To pomoże uniknąć korków i jazdy w pełnym słońcu.

Zobacz też: Samochód to najczęściej wybierany środek transportu na wakacje

Podczas jazdy

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Jadąc na wakacje dostosuj swój styl jazdy do obciążenia pojazdu, pamiętaj że zapakowany samochód ma gorszą sterowność i dłuższą drogę hamowania. Ponadto podróż z całą rodziną i dużym bagażem to więcej czynników rozpraszających uwagę i mniejsza widoczność.

Unikaj przegrzania wnętrza pojazdu. Badania wykazują, że wysokie temperatury mają taki sam wpływ na zachowanie kierowcy jak 0,5 promila alkoholu we krwi[3]. Jeżeli nie masz osłon przeciwsłonecznych na szyby samochodu, rozważ ich kupno tego lata. Ponadto planuj jazdę na chłodniejsze godziny dnia. 

Podróżując z rodzina, nie odwracaj uwagi od drogi, szczególnie gdy na tylnym siedzeniu jadą dzieci. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje około 30 metrów na sekundę, odwrócenie się do dzieci na trzy sekundy może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Zobacz też: Pomysł na podróż z nawigacją samochodową: trasa alternatywna

Zwierzęta domowe nie powinny się swobodnie poruszać po kabinie pojazdu! W razie nieoczekiwanego manewru lub podczas awaryjnego hamowania krzywda może stać się nie tylko zwierzęciu, ale także pozostałym pasażerom. Zabezpiecz je odpowiednią uprzężą lub umieść w przewiewnej klatce.

Przyczyną jednego na sześć wypadków w okresie letnim są nieprawidłowo napompowane opony[4]. Duża ilość przedmiotów, ciągnięcie przyczepy kempingowej lub bagażowej to dodatkowe obciążenie dla opon. Jeżeli do tego pojazd przewozi komplet pasażerów należy zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach. Ciśnienie należy sprawdzać przed wyruszeniem w podróż,  gdy opony są zimne, to ważne dla prawidłowego pomiaru - letni upał może bowiem zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach. Ogumienie należy pompować do poziomu uwzględniającego ciężar załadowanego auta.

Zobacz też: Dlaczego warto się wyspać przed podróżą?

„Lato to czas dalekich podróży, wzmożonego ruchu na drogach i ekstremalnych upałów. Goodyear dba o bezpieczeństwo ruchu drogowego, więc dostarcza konsumentom wskazówki i porady, dzięki którym wakacyjna podróż może być i przyjemna, i bezpieczna” - powiedział Olivier Rousseau, Wiceprezes ds. opon osobowych Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce.

Przy zachowaniu ostrożności, rozwagi oraz przy dobrym przygotowaniu, podróż samochodem w Europie może być przyjemnym doświadczeniem i doskonałym sposobem na dotarcie do ulubionych miejsc letniego wypoczynku.  

Źródło: Materiały prasowe Goodyear

[

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pakując bagaże do samochodu, przyczepy czy wozu kempingowego przestrzegaj podstawowych zasad. Nie przeciążaj pojazdu, ponieważ nadmierne obciążenie może negatywnie wpłynąć na jego zachowanie. Unikaj umieszczania bagaży powyżej górnej krawędzi tylnych siedzeń, ponieważ nie tylko poważnie ogranicza to widoczność, 
ale także zwiększa prawdopodobieństwo, że podczas awaryjnego hamowania przedmioty polecą do przodu. Jadąc autem typu kombi, załóż siatkę między bagażnikiem a częścią pasażerską, aby w razie awaryjnego hamowania ochronić 
się przed poruszającymi się rzeczami.
Pakując bagaże do samochodu, przyczepy czy wozu kempingowego przestrzegaj podstawowych zasad. Nie przeciążaj pojazdu, ponieważ nadmierne obciążenie może negatywnie wpłynąć na jego zachowanie. Unikaj umieszczania bagaży powyżej górnej krawędzi tylnych siedzeń, ponieważ nie tylko poważnie ogranicza to widoczność, ale także zwiększa prawdopodobieństwo, że podczas awaryjnego hamowania przedmioty polecą do przodu. Jadąc autem typu kombi, załóż siatkę między bagażnikiem a częścią pasażerską, aby w razie awaryjnego hamowania ochronić się przed poruszającymi się rzeczami.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »