REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zabrać do samochodu w podróż na wakacje?

Podróż autem wspomogą gadżety poprawiające komfort jazdy oraz jej bezpieczeństwo Fot. Fotolia
Podróż autem wspomogą gadżety poprawiające komfort jazdy oraz jej bezpieczeństwo Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby wakacyjna podróż samochodem przebiegła bez sprawnie i w komfortowych warunkach, warto mieć przy sobie odpowiednie gadżety. Czego nie powinno zabraknąć w samochodzie w trakcie długiej podróży?

Rzeczy przydatne w samochodzie w trakcie wakacyjnej podróży

W życiu każdego kierowcy przychodzi moment, w którym chce on dokonać pewnych zmian w swoim samochodzie. Modyfikacje pojazdów nie muszą od razu wiązać się z inwazyjnym tuningiem Szereg usprawnień można przeprowadzić za pomocą motoryzacyjnych gadżetów. Jest ich tak wiele, że każdy kierujący powinien znaleźć wśród nich coś dla siebie.

REKLAMA

Bezpieczeństwo jazdy

Wiele motoryzacyjnych gadżetów ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo podróży. Wśród nich znajdują się tak powszechnie używane i oczywiste jak zestawy głośnomówiące czy okulary słoneczne z soczewkami polaryzacyjnymi. Jak jeszcze kierowcy mogą zadbać o spokojną podróż? Jako, że jazda samochodem bywa jednostajna, zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych, warto np. zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, które nie pozwala kierowcy zasnąć. Ten elektroniczny gadżet natychmiast po wykryciu u kierującego pojazdem pierwszych symptomów senności, uruchamia głośny alarm, stanowiący sygnał ostrzegawczy. W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas długich podróży warto też rozważyć zakup systemu ostrzegania przed nieumyślnym opuszczeniem pasa ruchu. Można także zastanowić się nad zakupem wyświetlacza prędkości na szybę zintegrowanego z GPS. To urządzenie, które nie wymaga odrywania wzroku od drogi w celu sprawdzenia, jak szybko jedziemy. Dodatkowo może także alarmować w przypadku przekroczenia zaprogramowanej prędkości.

Zagospodarowanie bagażnika samochodowego

Wielu kierowców podczas wakacyjnych podróży spędza w samochodzie znaczną część dnia, dlatego też warto zadbać o panujący w nim ład. Porządek w pojeździe można zachować np. za pomocą bagażnikowych organizerów, ograniczników, kufrów czy koszy, które sprawią, że przedmioty znajdujące się w tylnej części auta nie będą się swobodnie przemieszczać podczas jazdy. Akcesoria te przydadzą się nie tylko w podróży, ale także na co dzień, np. do przewożenia zakupów. Warto również zaopatrzyć się w specjalną bagażnikową matę, która jest odporna na mogące się na nią wylać płyny czy sierść przewożonych zwierząt. Pozwoli to uchronić bagażnik przed niepotrzebnymi zanieczyszczeniami. Kierowców wybierających się na camping być może zainteresuje także elektroniczny odstraszacz gryzoni – urządzenie montowane w komorze silnika, które emituje ultradźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale nieprzyjemne dla zwierząt takich jak np. kuny, wydry, borsuki czy fretki.

Gadżety poprawiające komfort podróży

Każdy kierowca z pewnością doceni motoryzacyjny gadżet, który poprawi komfort podróżowania samochodem. Jednym z nich może być np. masująca mata na fotel, która wykonując masaż wibracyjny, pulsacyjny czy uciskowy pozwala kierującemu na odprężenie podczas podróży. Chcąc wymieniać się z innymi kierowcami informacjami o sytuacji, jaka obecnie panuje na drodze, np. dowiedzieć się czy na trasie nie ma zatoru lub objazdu, można natomiast uruchomić w smartfonie specjalną aplikację, która umożliwi nawiązanie interakcji z innymi uczestnikami ruchu (do wykorzystania oczywiście jedynie podczas postojów, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze). Gadżetem, który będzie z całą pewnością służył nie tylko alergikom jest uszlachetniacz powietrza. Jego zadaniem jest pozbycie się z wnętrza samochodu wszystkich nieprzyjemnych zapachów, np. dymu papierosowego, a dodatkową funkcją jest produkcja ozonu.

Gadżety poprawiające komfort podróży: dla dzieci

Prowadzenie samochodu wymaga należytej uwagi, którą trudno utrzymać, gdy w pojeździe znajdują się dzieci. Istnieje jednak szereg gadżetów, które powinny je zainteresować. Należy do nich np. system DVD z zamontowanym ekranem w zagłówku przedniego fotela, na którym można wyświetlić bajkę. Podróżując z mniejszymi pociechami warto również zaopatrzyć się w specjalne organizery na przednie fotele, do których można włożyć ich ulubione zabawki. Można także zakupić specjalną podkładkę, która pozwoli dziecku na malowanie czy rysowanie podczas jazdy samochodem. Ponadto wśród licznych gadżetów znajdują się również gry planszowe, zaprojektowane do zabawy w samochodzie. Ich konstrukcja np. pionki na magnesach, czy kształt dostosowany do małych rączek dzieci, umożliwia komfortowe korzystanie podczas podróży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gadżety poprawiające komfort podróży: rozrywka

REKLAMA

Podczas podróżowania samochodem warto zadbać również o odpowiednią rozrywkę. Jeśli standardowe radio zamontowane w samochodzie nie spełnia oczekiwań kierowcy, być może warto rozważyć zakup transmitera FM. Dzięki temu urządzeniu, podłączanemu do gniazda zapalniczki, można przesłać za pomocą fal radiowych do samochodowego radia m.in. sygnał z odtwarzacza mp3, pamięci USB, kart SD czy telefonu. Kierowcy interesujący się kulinariami z pewnością docenią gadżet, jakim jest samochodowa mikrofalówka. Dzięki niej można na postoju zjeść dowolnie podgrzaną potrawę. W wielu sklepach z motoryzacyjnymi akcesoriami można kupić też inny „kulinarny gadżet” – specjalny pokrowiec na kierownicę, który w znacznym stopniu ułatwia spożywanie posiłków w samochodzie. Tego „mobilnego stoliczka” można naturalnie używać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy auto jest zaparkowane. Miłośnikom kawy spodoba się natomiast samochodowy ekspres, który jest zasilany z gniazda zapalniczki.

– Gadżety motoryzacyjne spełniają bardzo wiele różnorodnych i pożytecznych funkcji, nie można jednak popadać w przesadę. Należy też pamiętać, że niektóre samochodowe akcesoria są zakazane w różnych krajach Europy. Dla przykładu za korzystanie z wideorejestratora w Hiszpanii grożą konsekwencje prawne, natomiast w Austrii mandat w wysokości kilkudziesięciu tysięcy zł. Na Słowacji natomiast nie wolno umieszczać GPS-a ani innych urządzeń na przedniej szybie w miejscach ograniczających widoczność kierującego. Dlatego też planując wakacyjne podróże i kupując akcesoria, warto sprawdzić przepisy prawa drogowego obowiązujące w kraju, do którego mamy zamiar się udać – komentuje Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

Źródło: materiały prasowe ProfiAuto

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA