| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Ograniczenia karty EKUZ - nie zawsze pomoże w podróży

Ograniczenia karty EKUZ - nie zawsze pomoże w podróży

Zwykło się uważać, że przed wyjazdem w turystyczną podróż warto wyrobić się kartę EKUZ, gwarantującą nam bezpłatne leczenie za granicą. W rzeczywistości karta ta, ma mniejsze możliwości niż się uważa dlatego warto znać jej ograniczenia.

Wiele osób planujących zagraniczny wyjazd, wnioskuje o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wspomniana karta na pewno może być przydatna. Turysta nie powinien jednak traktować EKUZ jako bezpłatnego zamiennika polisy. Osoba posiadająca Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może liczyć na preferencje tylko w wybranych krajach Starego Kontynentu. Nawet państwa akceptujące EKUZ nie gwarantują bezpłatnych usług medycznych dla polskiego turysty.

Karta wydana przez NFZ ma dwa bardzo ważne ograniczenia

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że karta EKUZ cieszy się coraz większą popularnością. Od stycznia do grudnia 2014 roku, NFZ wydał 2 322 882 Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. To oznacza roczny wzrost o:

  • 15,73% (w relacji do 2013 r.)
  • 49,51% (w stosunku do 2012 r.)
  • 59,52% (w relacji do 2011 r.)

Tak znaczące zmiany można wiązać z ogólnym wzrostem liczby polskich turystów, którzy wyjeżdżają za granicę. Niestety tylko część takich osób zdaje sobie sprawę z dwóch poważnych wad karty EKUZ. Pierwsza wada jest związana z ograniczonym zasięgiem działania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Prócz Polski, wspomnianą kartę akceptuje 27 krajów członkowskich UE. Z karty EKUZ można również korzystać w czterech państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). „Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie zupełnie bezużyteczna na terenie wielu krajów, do których chętnie wyjeżdżają Polacy (przykłady to: Turcja, Tunezja, Maroko, Egipt i Serbia)” – mówi Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Nina Kuczyńska przypomina, że nawet w państwie akceptującym EKUZ, polski turysta nie zawsze może liczyć na darmowe leczenie. Taka zasada dotyczy również publicznego systemu opieki zdrowotnej. Dobrym przykładem są opłaty stosowane u naszych zachodnich sąsiadów (zobacz poniższa tabela). Turysta z Polski za każdy dzień leczenia w niemieckim szpitalu zapłaci 10 euro (maksymalny limit opłat to 280 euro/rok). Podobna opłata dzienna (8,00 euro – 16,80 euro) obowiązuje również w Austrii. Na terenie tego kraju polski turysta poniesie np. całość kosztów związanych z akcją pogotowia górskiego (patrz poniższe zestawienie).

Zobacz też: Kary za prowadzenie w stanie nietrzeźwości w krajach Europy

Dopłat za usługi publicznej służby zdrowia nie można uniknąć również w państwach, które ustaliły mniej restrykcyjne zasady niż Austria i Niemcy. „Na szczególną uwagę zasługują koszty transportu chorego do Polski. Karta EKUZ najczęściej nie zapewnia ich zwrotu. To oznacza, że poszkodowana osoba lub jej rodzina będzie musiała opłacić spory rachunek za transport medyczny” – podkreśla Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.         

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »