reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Bezpieczny bagaż na lotnisku

Bezpieczny bagaż na lotnisku

Bagaż. Zabieramy go ze sobą zarówno na weekendowy wyjazd jak i na długi urlop. Zawiera najpotrzebniejsze rzeczy – niezbędne do komfortowego spędzenia wakacji. Jednak czy zawsze odpowiednio dbamy o swoje walizki?

Jeśli na urlop jedziemy pociągiem lub samochodem, pilnowanie bagażu jest stosunkowo łatwe. Problem pojawia się na lotnisku wówczas, gdy nasze walizki znikają nam z oczu na czas całej podróży.

Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, iż w 2007 roku 32,8mln pasażerów zgłosiło zaginięcie swojego bagażu, a europejskie linie lotnicze gubią co 64 walizkę. Od stycznia do października ubiegłego roku aż 4,6mln właścicieli otrzymało swoje rzeczy z opóźnieniem.

Statystyki są alarmujące. Znamy przecież swoisty „dreszczyk emocji” towarzyszący oczekiwaniu, aż nasza walizka pojawi się na taśmie. Skoro więc linie lotnicze nie zapewniają nam dostatecznego bezpieczeństwa, czy możemy jakoś wpłynąć na nie na własną rękę?

Zobacz również: Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

Bezpieczna walizka

Zabezpieczanie naszego bagażu powinniśmy rozpocząć już na poziomie walizki. Nie należy na niej oszczędzać – dobry zakup nie tylko pozwoli nam na przewiezienie rzeczy, ale i ochroni je przed zniszczeniem czy wygnieceniem. Walizka musi być także wygodna – musimy ją lubić, ponieważ posłuży nam na lata.

Aby poprawić bezpieczeństwo naszego bagażu warto zainwestować w porządne zabezpieczenie. Kłódeczka rodem z pamiętnika nastolatki zdecydowanie nie zda egzaminu. Warto zainwestować w zamek szyfrowy. Być może to utrudnienie zachęci potencjalnego złodzieja do zainteresowania się rzeczami innego – mniej przezornego podróżnego.

Niektórzy turyści stosują mało estetyczną, aczkolwiek oryginalną metodę. Proponują obwiązanie kilkukrotnie walizki folią do żywności. Pakunek straci może na wyglądzie, ale może zniechęcić zainteresowanego nim rabusia. Odwiązanie/rozcięcie takiej folii zajmuje sporo czasu i na pewno przyciąga uwagę.

Jeśli zależy nam na zawartości naszych walizek warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu. Da nam to gwarancję, że otrzymamy odszkodowanie w przypadku zniszczenia bagażu w wyniku zdarzeń losowych takich, jak pożar czy powódź lub gdy zostanie skradziony. Należy jednak pamiętać, że nie otrzymamy rekompensaty, gdy w chwili zaginięcia bagażu byliśmy pod wpływem środków odurzających lub jeśli przebywaliśmy na terenie kraju, w którym trwa wojna. Ubezpieczeniu nie podlega gotówka, biżuteria ani dzieła sztuki.

Zobacz również: Jak sprawdzić przewoźnika linii lotniczych?

Nie tylko kradzież jest tym, przed czym powinniśmy się zabezpieczać na lotnisku. Może się zdarzyć, że z różnych powodów walizka nie trafi do naszego samolotu. Musimy być przygotowani na taką ewentualność i ułatwić pracownikom lotniska kontakt z nami. Etykietka z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu umieszczona w widocznym punkcie powinna wystarczyć.

Bezpieczeństwo bagażu a nowe technologie

Już jesienią Komisja Europejska zamierza rozpocząć prace nad zmianą procedur obowiązujących w przypadku zaginięcia bagażu. Zamierzają wprowadzić elektroniczne chipy, które miałyby być dodawane obowiązkowo do przywieszek z nazwiskami przy walizkach.

Czy wpłynie to na bezpieczeństwo naszych rzeczy? Tego nie wiadomo, ale zawsze to kolejny krok w stronę zapewnienia turystom jak największego komfortu podróży.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama