| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Bezpieczna podróż autokarem

Bezpieczna podróż autokarem

Zanim wybierzesz się w podróż autokarem sprawdź, czy firma przewozowa zachowała wszelkie środki ostrożności i dostosowała się do obowiązujących przepisów.

Przed wyjazdem oceń sprawność psychofizyczną kierowcy oraz stan techniczny autobusu. Jeśli nie jesteś tego w stanie zrobić, poproś o pomoc funkcjonariuszy policji. Ważne jednak, abyś zadzwonił do nich z wyprzedzeniem przynajmniej jednego dnia. Szczególnie w okresie wakacyjnym policja wykonuje wiele takich kontroli. Policjanci oprócz stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego pojazdu sprawdzą także, czy kierowca ma swojego zmiennika. W trakcie jazdy nie bądź obojętny na wykroczenia, jakich dopuszcza się kierowca. Jeśli złamie przepisy drogowe, po prostu zwróć mu na to uwagę. W końcu ryzykuje życie zarówno Twoje jaki i innych podróżnych. W trakcie postojów nie oddalaj się znacznie od autokaru, w pewnym zamieszaniu pilot wycieczki czy kierowca może nie zauważyć Twojej nieobecności i odjechać bez Ciebie.

Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

Uwaga na swój bagaż i pieniądze

Zachowuj szczególną ostrożność na dworcach autobusowych, gdzie przeważnie panuje tłok. Człowiek w tumie staje się łatwą ofiarą dla kieszonkowców. W trakcie podróży nie zostawiaj bagażu bez opieki – a zwłaszcza swojego bagażu podręcznego, w którym trzymasz pieniądze i dokumenty. Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

W trakcie podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeżeli jednak masz już przy sobie większą kwotę pieniędzy, staraj się nie trzymać jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty. Zasada ta dotyczy również cennych przedmiotów, czeków podróżnych i dokumentów. Staraj się nie spać w podróży. Twój sen będzie tylko prowokował złodziei do kradzieży.

Zobacz również: Jak ustawić fotel kierowcy?

Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, a szczególnie jeśli podróżujesz sam. Nie zawieraj lepiej przygodnych znajomości. Zachowaj ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.

Jeśli zostaniesz okradziony pamiętaj, aby zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce policji.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji http://www.mswia.gov.pl/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »