| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Ubezpieczenie pojazdu na promie

Ubezpieczenie pojazdu na promie

Czy podróżując promem mój pojazd jest bezpieczny? Co zrobić, jeśli mój samochód został uszkodzony podczas przeprawy promowej? Takie, czy podobne pytania nurtują każdego przezornego podróżnika.

Zasady transportu samochodów na promie

Transport morski pasażerów i ich bagażu, w tym pojazdów reguluje „Konwencja Ateńska w Sprawie przewozu Morzem Pasażerów i ich Bagażu z 1974 oraz  Protokół z 2002 r. do Konwencji”. Znajdziemy w niej informacje dotyczące praw i obowiązków przewoźnika oraz  pasażera. Operator promowy musi zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pasażerów na statku oraz ich bagażu i pojazdu. Generalnie pasażer nie ma dostępu na pokład z pojazdami podczas trwania rejsu.  Samochody muszą być zaparkowane na pierwszym biegu i z zaciągniętym ręcznym hamulcem. Dodatkowo w czasie złych warunków na morzu załoga promu stosuje dodatkowe umocnienia zapobiegające przemieszczaniu się aut na pokładzie. Motocykle przypinane są specjalnymi taśmami.

Zobacz też: Jak zapobiegać chorobie morskiej na promie?

Assistance dla pojazdu na promie

Każdy przewoźnik ma swoje własne warunki przewozu, z którymi warto się zapoznać przed podrożą. Przed opuszczeniem pojazdu na pokładzie samochodowym zabierz ze sobą dokumenty i wartościowe rzeczy i schowaj nawigacje. Warto wykupić też ubezpieczenie turystyczne i rozszerzony Assistance dla pojazdu.

Co zrobić, jeśli nas pojazd został zniszczony podczas rejsu promem? Artykuł 3 w Konwencji Ateńskiej mówi, że jeśli szkoda była skutkiem siły wyższej, np. sztormu, wówczas przewoźnik nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania.  Rekompensatę za zniszczenie można rościć w przypadku jakichkolwiek zaniedbań ze strony operatora promowego.

Zobacz też: Przeprawa promowa z vanem – bilet pasażerski czy cargo?

W przypadku szczegółowych pytań warto skontaktować się z przewoźnikiem promowym, z którym mamy zamiar płynąć oraz upewnić się czy nasze ubezpieczanie turystyczne obejmuje podróż promem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »