REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dieta dla kierowcy - wysokoenergetyczna żywność

Źle dobrana dieta powoduje, że kierowca krótko po posiłku odczuwa senność i zmęczenie. Unikać należy prostych węglowodanów (cukrów) wchodzących w skład słodyczy i posiłków typu fast-food.
Źle dobrana dieta powoduje, że kierowca krótko po posiłku odczuwa senność i zmęczenie. Unikać należy prostych węglowodanów (cukrów) wchodzących w skład słodyczy i posiłków typu fast-food.

REKLAMA

REKLAMA

Wyższa sprawność za kierownicą, lepsza koncentracja i skuteczna walka z sennością w trakcie jazdy autem - to zalety prawidłowej diety kierowcy. Co warto zjeść przed podróżą, aby ograniczyć ryzyko zaśnięcia za kierownicą?

Wakacyjna podróż autem

Wakacyjne podróże samochodem mają to do siebie, że są zazwyczaj znacznie dłuższe od tych na co dzień. Przeciętny polski turysta zanim osiągnie cel podróży pokonuje dystans przeszło 300 km w jedną stronę. Oznacza to, że w aucie spędzi on ok. 4 godziny. Nierzadko czas ten wydłuża się o kilka godzin, a to sprawia, że kierowca potrzebuje dużo energii. Co zatem powinien on uwzględnić w swojej diecie, aby dowieźć bezpiecznie do celu siebie i swoich pasażerów?

REKLAMA

Zobacz też: Co zabrać ze sobą do auta na wakacje?

Wysokoenergetyczna dieta

Intensywna praca mózgu i poszczególnych organów ciała w trakcie jazdy autem wymaga zastosowania diety wysokoenergetycznej. Unikać należy jednak prostych cukrów, które co prawda pobudzają na krótko nasz organizm do pracy, ale po kilkunastu minutach nasilają uczucie zmęczenia (w wyniku podwyższenia produkcji insuliny w organizmie). Dlatego warto wykluczyć z diety wszelkiego rodzaju słodycze. Można zastąpić je wszakże orzechami i miodem. Zacznijmy jednak od początku.

Śniadanie kierowcy

Śniadanie powinno uwzględniać przede wszystkim węglowodany złożone, które są znacznie dłużej rozkładane przez organizm, przez co dopływ energii jest ustabilizowany i rozciągnięty w czasie. Warto zatem pokusić się o śniadanie przygotowane w oparciu o otręby, kiełki pszeniczne, owsiankę czy pełnoziarniste lub razowe pieczywo. Żółty ser czy półtłusty twaróg będą dobrym źródłem wysokiej jakości białka i tłuszczy. Osoby, które mają problem z porannym jedzeniem mogą przygotować shake’a opartego na jogurcie naturalnym, bananach, jagodach,rodzynkach, orzechach (najlepiej nerkowca) oraz garści płatków musli. Warto także dodać łyżkę siemienia lnianego.

Zobacz też: Jak walczyć z sennością i zmęczeniem podczas jazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zabrać do jedzenia na podróż?

Na podróż warto zrobić kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, wzbogacone o wędlinę (np. z piersi indyka), sałatę lodową, pomidory (pozytywnie wpływają na wzrok) i ser żółty. Pragnienie najlepiej gasić wodą lub zieloną herbatą, która pobudza pracę mózgu i zmniejsza zmęczenie. Zamiast napoi energetycznych lepszym rozwiązaniem są te izotoniczne. Jeśli jednak chcemy walczyć ze zmęczeniem lepiej być zaopatrzonym w termos z gorąca kawą (tylko mieloną, unikać należy wszelkich kaw rozpuszczalnych).

Przerwa na obiad

Jeśli podróż jest wyjątkowo długa warto robić przerwy, gdy tylko zaczynamy odczuwać zmęczenie. Dobrym pomysłem może być zjedzenie w trakcie jednej z nich obiadu. Wszelkich restauracji typu fast-food powinniśmy unikać jak ognia – jakość podawanego nich jedzenia nie ma nic wspólnego z wysokojakościową żywnością. Aby nabrać sił warto zjeść gotowaną lub ewentualnie smażoną rybę z ziemniakami (tłuste frytki obciążą pracę wątroby wzmagając naszą senność), dzięki czemu uzupełnimy naszą dietę w wysokogatunkowe tłuszcze rybie (bogate w kwasy Omega 3 i 6), białko i węglowodany. Ziemniaki zawierają witaminy C, E,  B oraz cynk przez co korzystnie wpływają na kondycję siatkówki oka.

Drzemka po obiedzie

Koniecznie należy pamiętać o tym, że jeśli mimo wszelkich naszych prób zaczynamy odczuwać, że przegrywamy ze zmęczeniem, koniecznie zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu i po prostu prześpijmy się, przynajmniej przez godzinę. Komórki mózgowe po większym posiłku po prostu się wyłączają. Szczególnie wzrost glukozy we krwi skutecznie obniża aktywność połączeń nerwowych. Wtedy jest najlepszy czas na krótką, uspokajającą i regenerującą drzemkę. Nawet 30 minutowy sen powoduje, że spada stres związany z jazdą, poprawia się nasza koncentracja i zdolność zapamiętywania.

Zobacz też: Zaśnięcie za kierownicą - Ekspert ITS radzi o jakiej porze dnia lepiej unikać jazdy autem

Zaśnięcie za kierownicą

Pamiętajcie też o tym, że mózg człowieka jeśli uzna, że potrzebuje odpocząć zrobi to bez pytania go o zgodę. Zaśniecie za kierownicą to efekt naciągania jego możliwości do granic wytrzymałości, czego efektem są tragiczne w skutkach wypadki samochodowe. W 2012 roku w wyniku zaśnięcia za kierownicą śmierć poniosły 84 osoby…

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA