REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie samochodu do jazdy

 Green Drive
To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.
Kierowca TIR fot. Newspress
Kierowca TIR fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola stanu technicznego samochodu zwłaszcza przed dłuższa podróżą to czynność obligatoryjna, o której zapomina większość kierowców. Co skontrolować przygotowując samochód do jazdy?

1. Sprawdź opony

REKLAMA

Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest na poziomie wskazanym przez producenta samochodu. Sprawdź głębokość bieżnika i jego przydatność na określonej trasie. Usuń duże zanieczyszczenia (np. kamienie). Wydłużysz w ten sposób trwałość opon, zmniejszysz ryzyko groźnego wypadku na drodze i ograniczysz zużywane paliwo – nawet o 2 l na 100km.

Zobacz też: Optymalne planowanie trasy

2. Sprawdź zawieszenie

Sprawdź zamocowanie, zbieżność kół oraz stan amortyzatorów. Jak? Zobacz, czy samochód nie “ciągnie” w jedną stronę i czy bieżniki opon się równomiernie zużywają – jeśli nie, „wyczytasz” z nich większość nieprawidłowości w stanie  zawieszenia. Na długiej trasie możesz “zgubić” nieprawidłowo zamocowane koło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Kontroluj hamulce

Regularnie sprawdzaj stan tarcz hamulcowych i elementów ciernych na hamulcach. Wymień je natychmiast, jeśli zauważysz uszkodzenia. Przed każdym wyruszeniem w trasę zrób kilka hamowań testowych, żeby upewnić się, że wszystko działa. Uszkodzone hamulce nie tylko znacznie zwiększają zużycie paliwa, ale mogą też doprowadzić do zapalenia się koła.

Zobacz też: Samochodem za granicę

4. Kontroluj stan układu kierowniczego

Przed wyjazdem w trasę sprawdź „luz” w kierownicy. Z kolei podczas jazdy monitoruj wszelkie nietypowe objawy, takie jak wrażenie „pływania” podczas jazdy lub „znoszenie” na jedną stronę. Pamiętaj, że układ kierowniczy odpowiada za skręt kół - niesprawny może zaprowadzić Cię do rowu.

5. Sprawdzaj poziom oleju silnikowego

Przed każdą trasą sprawdź poziom oleju w silniku. Zwróć też uwagę na to, jak często go uzupełniasz. Znikający olej może świadczyć o nieszczelnościach w układzie. Olej ma duże znaczenie dla sprawności i wydajności silnika, ale ważna jest również ilość i jakość powietrza, która dochodzi do komory spalania. Dlatego konieczna jest również regularna kontrola filtra powietrza. Brak oleju i zapchany filtr powietrza zniszczą Twój silnik.

Zobacz też: Jak zapobiegać chorobie morskiej na promie?

6. Uważnie zapinaj naczepę

Przed podpięciem naczepy sprawdź, czy siodło jest właściwie nasmarowane. Przed każdym wyruszeniem w trasę skontroluj blokadę zapięcia i przypięcie przewodów. Upewnij się, że przewody nie są uszkodzone. Pamiętaj, że od właściwego zapięcia naczepy zależy bezpieczeństwo na drodze. Niewłaściwie podpięta naczepa może się odpiąć w czasie jazdy.

7. Dopasuj ustawienie elementów aerodynamicznych

Zdemontuj zbędne elementy zewnętrzne, takie jak zewnętrzna osłona przeciwsłoneczna, dekoracyjne oświetlenie, czy orurowanie - każdy z nich może zwiększać spalanie nawet o 3 proc. Sprawdź, czy wysokość spoilera „pasuje” do naczepy. Skontroluj mocowanie osłon międzyosiowych i osłon bocznych. Odpowiednio zamocowany i wyregulowany zestaw aerodynamiczny może zmniejszyć spalanie nawet o 10 proc. - to tak, jakby przez 3 dni w miesiącu samochód nie zużywał paliwa.

Zobacz też: Jak przygotować się do podróży samochodem?

8. Sprawdzaj stan plandeki

Przed każdym wyruszeniem w trasę sprawdź stan plandeki. Usuń zalegający śnieg, lód lub wodę. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie zapięcia i sznurowania. Pamiętaj, że nawet drobne zaniedbanie może doprowadzić do całkowitego zerwania plandeki.

9. Przygotuj kabinę kierowcy

Zadbaj o komfort kierowcy. Usuń z kabiny wszystkie niepotrzebne przedmioty. Ustaw odpowiednio kierownice, fotel i lusterka. Zapewnij wygodny dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy (np. dokumentów). Pamiętaj, że od komfortu i skupienia kierowcy zależy bezpieczeństwo ładunku.

Zobacz też: Zgubiłem prawo jazdy lub dowód rejestracyjny pojazdu za granicą, co teraz?

10. Sprawdź mocowanie ładunku

Skontroluj rozmieszczenie i mocowanie ładunku. Właściwie zabezpieczony ładunek nie będzie utrudniał Ci prowadzenia pojazdu. Transport polega na dostarczeniu towaru do odbiorcy - nie możesz sobie pozwolić na zgubienie lub zniszczenie ładunku po drodze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA