reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Zgubiłem prawo jazdy lub dowód rejestracyjny pojazdu za granicą, co teraz?

Zgubiłem prawo jazdy lub dowód rejestracyjny pojazdu za granicą, co teraz?

Zgubienie prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego samochodu w przypadku, gdy jesteśmy zagranicą to problem. Okazuje się, że w takiej sytuacji należy kontynuować podróż do kraju bez dokumentów i w razie kontroli liczyć na wyrozumiałość policjantów.

Jeśli za granicą utracisz paszport, powiadom o tym policję. Potem skontaktuj się z polskim konsulatem lub ambasadą i złóż tam wniosek o wydanie tzw. paszportu tymczasowego, który umożliwi ci powrót do kraju.  Jeśli nie masz przy sobie żadnego innego dokumentu ze zdjęciem niezbędny będzie świadek, który potwierdzi twoją tożsamość.

Zobacz też: Samochodem za granicę

Gdy za granicą zgubisz prawo jazdy

Sprawa nie jest już taka prosta jeśli za granicą utracisz (zgubisz lub zostanie Ci skradzione) prawo jazdy lub dowód rejestracyjny.  Oczywiście fakt ten należy zgłosić na policję i warto udać się do polskiego konsulatu, ale…  może nas tam spotkać niemiła niespodzianka.
Np. Ambasada w Hadze (Holandia) na swojej stronie WWW pisze:
„Uprzejmie informujemy, że Wydział Konsularny nie przyjmuje zgłoszenia utraty prawa jazdy. Dokument ten zastrzec można bezpośrednio w organie, który wydał ten dokument. W sprawie wydania duplikatu prawo jazdy prosimy również o bezpośredni kontakt z właściwym urzędem w kraju.”

Zobacz też: Kiedy straż miejska może odholować auto?

Duplikat wyrobisz dopiero w Polsce

Oznacza to, że należy wrócić do Polski, wyrobić duplikaty dokumentów i dopiero wtedy wrócić po nasz pojazd…
Warto więc zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami. Pilnować dokumentów jak „oka w głowie”. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest upoważnić w urzędzie, jeszcze przed naszym wyjazdem, zaufaną osobę, która pomoże załatwić formalności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama