reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak zapobiegać chorobie morskiej na promie?

Jak zapobiegać chorobie morskiej na promie?

Przeprawa promem samochodowym z pewnością uatrakcyjnia wakacyjną podróż. Niestety dla osób wrażliwych może być przyczyną dyskomfortu związanego z chorobą morską. Podpowiadamy, jak zapobiegać chorobie morskiej podczas podróży promem.

Już wkrótce wyruszymy na upragniony urlop. Dla niektórych z nas dotarcie samochodem na miejsce wypoczynku może być stresujące. Osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby lokomocyjne nie czują się tak komfortowo w podroży jak większość z nas. Dodatkowe obawy może budzić także przeprawa promowa i choroba morska.  Nawet jeśli nigdy wcześniej nie przechodziliśmy choroby lokomocyjnej  nie ma gwarancji, że będziemy odporni na efekty „kołysania” na morzu.

Zobacz też: Podróże promowe autem z dziećmi

Choroba morska, a choroba lokomocyjna

Choroba morska to rodzaj choroby lokomocyjnej. Powoduje ona zaburzenia niezgodności odbioru bodźców wzrokowych i równowagi przez mózg. Oczy rejestrują zmianę otoczenia i ruch, ale błędnik nie odbiera ruchu ciała. W przypadku podroży morskiej to błędnik odbiera  intensywniejsze sygnały zaburzające naszą równowagę spowodowane kołysaniem, czyli rejestruje ruch ciała w przeciwieństwie do wzroku. Choroba objawia się szczególnie silnie przebywając pod pokładem w kajucie lub w kabinie bez okna. Mózg rejestruje ruch ciała, ale wzrok nie odnotowuje zmiany otoczenia. Symptomy są podobne do typowej choroby lokomocyjnej:  nudności, bóle głowy, wymioty,  zawroty głowy, odczucie wirowania lub braku równowagi, suchość w ustach lub ślinotok, nadmierne poty.

Zobacz też: Podróże promowe ze zwierzętami domowymi

Choroba morska - środki zapobiegawcze

Można założyć, że osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną na lądzie będą bardziej podatni na jej skutki na morzu. Z drugiej strony takie osoby mogą być do niej bardziej przygotowane, niż te, które nigdy dotąd nie doświadczyły nieprzyjemności w podroży.

Oto kilka sposobów jak zapobiec lub zmniejszyć objawy choroby morskiej. Najlepiej przed wyjazdem udać się do apteki i zapytać farmaceutę o najnowsze środki zapobiegąjce chorobie lokomocyjnej i morskiej. Alternatywnie może zrobić własne badanie rynku za pomocą Internetu.

  • tabletki - oprócz tradycyjnego Aviomarinu w tabletkach na rynku dostępny jest też Aviomarin w postaci gumy do żucia. Oba leki zwierają czynną dimenhydraminę, którą stosuje się w celu zapobiegania i leczenia nudności oraz wymiotów w chorobie lokomocyjnej o łagodnym nasileniu. Tabletki stosuje się zazwyczaj 2h przed planowaną podrożą.  Przewoźnik DFDS Seaways oferuje darmowe tabletki dostępne w recepcji na pokładzie promów.
  • plaster Transway na nadgarstki - plaster akupresurowy. To środek zapobiegający chorobie lokomocyjnej przeznaczony do użytku zewnętrznego. Wykorzystuje on zasady tradycyjnej medycyny chińskiej.  Plaster posiada specjalny stożek, który  masuje odpowiedni punkt na nadgarstkach, przeciwdziałając  występowaniu objawów choroby lokomocyjnej. Masaż działa na punkt akupunkturowy, odpowiedzialny za przeciwdziałanie i leczenie nudności oraz wymiotów. Można stosować u dzieci powyżej 3 lat. Plaster można używać przed rozpoczęciem podroży oraz po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.
  • opaska akupresurowa/ opaska na rękę na nudności – to bardziej rozbudowana wersja plastra akupresurowego. Łatwo kupić na Ebay lub Allegro. Po angielsku szukaj w Google lub w sklepach Ebay/ Amazon  jako: anti nausea wrist band, travel sickness wristbands lub Acustrap – to nazwa firmy produkująca takie opaski.

Zobacz też: Podróże promowe z autem dla niepełnosprawnych pasażerów

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama