reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Czy można parkować samochodem w lesie, na plaży bądź nad jeziorem?

Czy można parkować samochodem w lesie, na plaży bądź nad jeziorem?

Poruszanie się autem w obrębie obszarów chronionych naraża właściciela pojazdu na bardzo wysokie kary finansowe. Oprócz tego osoba taka przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego, którego tak bardzo poszukuje w okresie wakacji czy urlopu.

Plaża

Wraz z rosnącą temperaturą powietrza na zewnątrz, rośnie także zapał Polaków do wypoczynku nad morzem. Wielu zmotoryzowanych próbuje nawet wjeżdżać swoimi pojazdami na plażę, mając tym samym wakacyjny ekwipunek cały czas pod ręką. I o ile nie ma ogólnego zakazu wjeżdżania autami na plażę to trzeba się liczyć z tym, że piecze nad bałtyckimi plażami sprawują poszczególne urzędy morskie. Praktycznie każdy z nich nie zgadza się na tego typu zachowanie i surowe każe za wjazd samochodem na plażę.

Rzeka i jezioro

W przypadku jezior i rzek należy pamiętać, żeby nie parkować autem w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Grozi to bowiem skażeniem cieku wodnego substancjami oleistymi wypływającymi z pojazdu. Gdyby problem taki nastąpił to jego kierowca naraża się na mandat w wysokości nawet 5000 zł za niszczenie przyrody. Karę taką mogą nałożyć funkcjonariusze Policji, Straży Leśne, straży parku narodowego czy Państwowej Straży Łowieckiej.

Zobacz też: Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu?

Las

Na obszarach pokrytych lasami można poruszać się autem, ale tylko wzdłuż dróg publicznych, a więc tych, na których są znaki. Drugi typ dróg, tzw. drogi leśne również mogą być wykorzystywane przez kierowców, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze tego typu trasy muszą zostać oznaczone drogowskazami dopuszczającymi ruch. Poza tym, na drogach leśnym obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Pojazd można zatrzymać tylko na specjalnie wyznaczonych parkingach. Powód tej sytuacji jest prosty do przewidzenia. Podobnie jak w przypadku zbiorników wodnych, także w lesie istnieje realne zagrożenie, że stojący przez dłuższy czas w jednym miejscu pojazd, skazi glebę w wyniku wycieków substancji oleistych spod pojazdu. Jeśli jednak będzie się poruszał, to ilość substancji wyciekającej z samochodu w przeliczeniu na daną jednostkę powierzchni będzie niewielka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie zawsze możemy wjechać autem wszędzie tam gdzie byśmy tego chcieli.  Fot. Fotolia
Nie zawsze możemy wjechać autem wszędzie tam gdzie byśmy tego chcieli. Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama