| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Wypożyczanie samochodu - krok po kroku

Wypożyczanie samochodu - krok po kroku

Wypożyczanie samochodu w polskich realiach nadal jest pojęciem obcym i praktycznie nieznanym. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Podpowiadamy, jak krok po kroku wynająć auto i nie przepłacić za nie.

Podroż autem poza granicę własnego kraju to bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem umożliwia dokładną eksplorację interesującego nasz miejsca. W każdej chwili możemy zrobić sobie przerwę i przeznaczyć ją na śniadanie bądź wypoczynek bez obawy, że zakłócimy harmonogram zajęć jaki obowiązuje na wielu wycieczkach oferowanych przez biura podróży. Poza tym, samochód umożliwia nam przewożenie niezbędnego ekwipunku oraz odpowiedniego zapasu prowiantu. To ostanie jest szczególnie istotne dla osób, które chcą obniżyć koszty pobytu za granicą, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na poznawanie nowych miejsc.

Problem polega na tym, że im odleglejsze jest miejsce, które chcemy zobaczyć, tym bardziej rosną koszty dojazdu do niego. W dobie tanich połączeń lotniczych podróż autem np. z Polski do Hiszpanii jest nieopłacalna.

Z tego powodu coraz większą popularnością wśród turystów cieszą się lokalne wypożyczalnie samochodów. Zlokalizowane najczęściej tuż przy lotniskach, oferują wynajmem dowolnej klasy auta za określoną kwotę. Jedyne co blokuje większość osób przed tym rozwiązaniem to strach przed ewentualnymi kosztami. Jak jest w rzeczywistości?

Wybór wypożyczalni samochodowej

Jeśli chcemy wypożyczyć auto poza krajem, warto skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych w tym celu  internetowych wyszukiwarek. Pozwalają one dokładnie określić nam model auta jakim chcemy podróżować, czas jego wynajmu oraz lokalizację samej wypożyczalni. Warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia danej wypożyczalni, bowiem nie wszystkie są czynne przez 24 godziny na dobę.

Zobacz też: Gdzie jest najtańsze, a gdzie najdroższe paliwo na świecie?

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu

Po wybraniu samochodu, pamiętajmy o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia Autocasco na wypadek ewentualnej stłuczki z naszej winy. Większość wypożyczalni ogranicza nasz udział w szkodzie (wkład własny) do konkretnej kwoty. Przeciętnie jest to ok. 1500 Euro. Są jednak i takie firmy, który obniżają naszą odpowiedzialność do zaledwie 300 Euro.

Udział własny w szkodzie to kwota jaką dana wypożyczalnia blokuje na naszej karcie kredytowej w chwili wypożyczenia auta, na poczet ewentualnych zniszczeń w aucie. Pamiętajmy, że zwykłe karty debetowe nie są akceptowane. Karta kredytowa (spersonalizowana) musi posiadać oczywiście limit, który pokryje pobieraną przez wypożyczalnię kaucję (wkład własny).

Opłata za samochód

Opłata za wynajem samochodu jest realizowana w chwili jego rezerwowania przez Internet. Kaucja natomiast zostaje pobrana dopiero na miejscu, w chwili odbioru samochodu. Jeśli auto zostanie zwrócone w stanie nienaruszonym, zablokowana na karcie kredytowej kwota (kaucja) zostanie odblokowana (operacja może trwać do 30 dni i jest liczona od pierwszego dnia wynajmu pojazdu).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »