REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczna podróż - podstawowe zasady Ekspert TomTom radzi

 TomTom
Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.
Rodzinne podróże to dla kierowców czas wyzwań i sprawdzianu umiejętności nie tylko za kierownicą. Fot. Fotolia
Rodzinne podróże to dla kierowców czas wyzwań i sprawdzianu umiejętności nie tylko za kierownicą. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby nasza rodzinna podróż odbyła się bezpiecznie i bez przygód warto jest poprzedzić ją odpowiednim przygotowaniem. Ekspert TomTom zachęca wszystkich kierowców do zapoznania się z elementarnymi zasadami bezpiecznego podróżowania autem.

Na początku tego roku opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez Polską Izbę Motoryzacji oraz Link4. W ankiecie na temat bezpieczeństwa 16 proc. posiadaczy samochodów przyznaje, że zdarzyło im się nie zrobić badania technicznego na czas. Do prowadzenia pod wpływem alkoholu, przynajmniej od czasu do czasu, przyznało się aż 7 proc. kierowców. Pasów raz na jakiś czas nie zapina co drugi posiadacz samochodu, w tym aż 8 proc. przyznaje, że regularnie jeździ bez nich. Może to jest jakaś część odpowiedzi na pytanie, czemu Polska przoduje w wypadkach śmiertelnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przygotować się do jazdy z pilotem, mapą i nawigacją?

Wiedząc, jak działa przeciętny polski kierowca, warto pamiętać o kliku zasadach bezpieczeństwa, które pomogą nam bezawaryjnie dotrzeć do celu.

  1. Stan techniczny samochodu – nawet jeśli nasze auto przechodziło niedawno przegląd, warto zajrzeć przed podróżą mu pod maskę i sprawdzić poziom płynów. Sprawdzenie świateł również jest wskazane, podobnie jak poziomu ciśnienia w oponach, które należy dopasować do planowanego obciążenia.
  2. Sprawdzenie lokalnych przepisów – każdy kraj ma swoje przepisy odnoszące się m.in. do wyposażenia samochodu. Warto przed podróżą sprawdzić, czy nie powinniśmy doposażyć go w dodatkowy zestaw żarówek, odblaskową kamizelkę dla pasażera czy linę holowniczą.
  3. Nawigacja – przed podróżą warto zaktualizować naszą mapę i oprogramowanie, co pozwoli nam na nam bezpieczne i bezstresowe trafienie do celu. Urządzenia TomTom z funkcją Map Share oferują codzienną aktualizację map, dokonywaną i weryfikowaną przez ponad 21 milionów użytkowników na całym świecie.
  4. Sterowanie nawigacją – najlepsze jest to głosowe, które nie tylko umożliwia nam podawanie głosowe adresów, ale również zarządzanie urządzeniem i innymi komendami (np. funkcja Search&Go w TomTom Via 130/135 – ponad 1000 komend głosowych i ich synonimów).
  5. Bezpieczne zwierzę to bezpieczni pasażerowie – pasy dla psa czy odpowiednia klatka dla kota pomogą bezpiecznie dojechać wszystkim pasażerom do celu.
  6. Dobrze zabezpieczony bagaż – dotyczy to również przedmiotów w przestrzeni pasażera: butelka z wodą lub piesek kiwający łebkiem może się zamienić w pocisk w najlepszym razie rozbijający tylko szybę. Natomiast odświeżacze powietrza i maskotki przyczepione do górnego lusterka mogą skutecznie zasłonić nam pieszego wychodzącego na jezdnię. Elementami ograniczającymi nasze pole widzenia są również kapelusz z rondem czy czapka z daszkiem.
  7. Zasada ograniczonego zaufania – zawsze warto wziąć poprawkę na innych kierowców, którzy mogą nie być tak wypoczęci jak my, nie mieć tak sprawnych samochodów, ale i też mogą zostać postawieni w sytuacjach, w których nie ma jednego, dobrego rozwiązania.
  8. Dziecko w foteliku to jak dla dorosłych zapięcie pasów bezpieczeństwa – warto sprawdzić, czy fotelik jest zamontowany zgodnie z instrukcją obsługi, a nie zgodnie z naszym pomysłem.
  9. Rozmowy przez telefon tylko przez zestaw słuchawkowy, a lepiej przez głośnomówiący – jeśli nie mamy wbudowanego systemu Bluetooth® w samochodzie, można telefon podłączyć do nawigacji (np. TomTom Via) lub do zewnętrznego systemu integrującego się z radiem.
  10. Sytuacje awaryjne – w samochodzie obowiązkowo powinniśmy mieć trójkąt awaryjny oraz kamizelkę odblaskową. W awaryjnej sytuacji może przyjść nam z pomocą nawigacja, np. cała seria TomTom Via, która ma Menu Pomocy! – w razie jakiegokolwiek zdarzenia, kolizji czy wypadku na drodze, nawigacja pokieruje nas i/lub poinformuje o numerze telefonu do najbliższego szpitala, lekarza, policji, warsztatu a także pomoże ustalić nasze dokładne położenie..
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA