reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Gdzie jest najtańsze, a gdzie najdroższe paliwo na świecie?

Gdzie jest najtańsze, a gdzie najdroższe paliwo na świecie?

Temat szalejących cen paliwa nie schodzi z ust większości z nas od wielu miesięcy. Nie ma tygodnia, w którym przynajmniej kilka razy, czy to w pracy, czy to w telewizji, nie usłyszałoby się lamentu kierowców lub właścicieli firm przewozowych. Jak jest w Polsce, każdy może zobaczyć na pierwszej lepszej stacji benzynowej. Jak jednak wygląda sytuacja w innych krajach świata?

Najdroższe paliwo na świecie

Poniżej prezentujemy 5 krajów z najdroższym i 5 krajów z najtańszym paliwem na świecie.

Erytrea – około 8 zł za litr. Mimo tego, że w tym afrykańskim państwie połowa ludzi żyje w ubóstwie, paliwo jest tutaj najdroższe na świecie. Powodem tego są przede wszystkim niewystarczające zasoby surowca i rządowe ograniczenie na kupno paliwa.

Polecamy: Samochód w firmie

Norwegia – 8,04 za litr. Droga benzyna w Norwegii może dziwić, gdyż kraj ten ma największe złoża ropy naftowej w Europie. Przestaniemy się dziwić, gdy spojrzymy na zarobki norwegów – średnia wysokość pensji przekracza tam 10 tys. złotych.

Zobacz też: Carpooling – sposób na drogą benzynę

Turcja – 7,66 zł za litr. Główną przyczyną tego jest wysoki podatek nałożony na paliwo, który z 2009 na 2010 rok wzrósł za jednym razem aż o 17%.

Holandia – 7,45 zł za litr. Nie ma co się dziwić, wysokie koszty w kraju tulipanów nie dotyczą jedynie paliwa.

Dania – 7,30 zł za litr. Dania z założenia nie wydaje się zbytnio przyjaznym krajem dla użytkowników aut. Przykładem może być fakt, że na rejestrację auta w tym kraju trzeba przeznaczyć więcej, niż na sam jego zakup.

Najtańsze paliwo na świecie

Wenezuela – 10 – 15 groszy za litr. Absolutny rekordzista. Mimo panującego tutaj ustroju socjalistycznego, którego funkcjonowanie budzi sporą wątpliwość, kraj radzi sobie całkiem nieźle. Zasługą tego są ogromne rezerwy ropy naftowej, które dają Wenezueli szóste miejsce na świecie pod względem zasobów tego paliwa.

Arabia Saudyjska - 38 groszy za litr. Największy producent, eksporter i posiadacz największych potwierdzonych rezerw ropy naftowej na świece. Gospodarka Arabii Saudyjskiej niemalże w całości opiera się na wydobyciu ropy.

Zobacz też: Podróż samochodem w ciąży. Czy to bezpieczne?

Libia – 42 grosze za litr. Nie wiadomo, jak sytuacja ukształtuje się w najbliższym czasie. Obalenie dotychczasowego władcy i dyktatora, Muammara Kadafiego, może, lecz nie musi, być początkiem zmiany na lepsze. Tak czy inaczej, Libia jest 8 największym eksporterem ropy naftowej na świecie.

 Kuwejt - 65 groszy za litr. Kuwejt posiada piąte rezerwy ropy naftowej na świecie. Państwo jest niewielkie, więc przy takim bogactwie złóż naturalnych, dostępność taniego paliwa dla osób prywatnych czy przedsiębiorstw nie jest żadnym problemem.

Bahrajn - 60 groszy za litr. Położone w Zatoce Perskiej państewko liczy zaledwie 800 tys. mieszkańców. Ropa jest tutaj pozyskiwane głównie ze złóż podmorskich.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama