REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Choroba lokomocyjna: jak sobie poradzić?

Kajetan Puszek
Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu. Fot. Moto.wieszjak.pl
Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu. Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nie dla wszystkich podróż samochodem to miłe przeżycie. Dla części z podróżnych jazda samochodem kojarzy się tylko z nudnościami czy zawrotami głowy. Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu.

Ludzie cierpiący na chorobę lokomocyjną odczuwają jej objawy w okolicznościach szybkiej jazdy samochodem. Nie tylko trzymanie nogi na gazie sprzyja rozwojowi objawów tej choroby. Nasilają się one wraz z jazdą po nierównej powierzchni, z dużą różnicą poziomów, wieloma zakrętami czy serpentynami. Ponadto spadek bądź wzrost objawów ma związek z gwałtownym przyspieszaniem i hamowaniem.

REKLAMA

Dyskomfort odczuwany na skutek choroby lokomocyjnej rośnie wraz ze wzrostem odczuwania woni spalin oraz smarów. Skutki choroby lokomocyjnej daje się odczuć również na morzu. Kołysanie statku, wodolotu czy jachtu, w wyniku zmieniającej się ciągle fali, jest wynikiem choroby morskiej.

Przyczyny choroby lokomocyjnej

Chorobie lokomocyjnej winny jest błędnik, który nie nadąża z przekazywaniem informacji. Powodem choroby lokomocyjnej jest konflikt pomiędzy zmysłem wzroku a zmysłem równowagi. Wówczas organizm nie nadąża z powiązaniem sprzecznych sygnałów płynących od różnych zmysłów.

Do najczęściej występujących objawów choroby lokomocyjnej należą: ból i zawroty głowy, bladość, nudności i wymioty oraz wzmożona potliwość.

Zobacz również: Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Objawy choroby lokomocyjnej możemy łagodzić, siadając przodem do kierunku jazdy bądź zajmując miejsce z przodu przy fotelu kierowcy. W tym przypadku będziemy widzieć wzniesienia i zakręty. Pamiętajmy o zajmowaniu miejsca, czy to w autobusie, czy w samochodzie, jak najdalej od osi kół. Jest to punkt newralgiczny, jeśli chodzi o częstotliwość wstrząsów podczas podróży.

Podczas lotu samolotem należy wybierać miejsce w okolicy skrzydeł, najlepiej po prawej stronie pokładu. Na statku powinno się siadać jak najbliżej środka pokładu. Ograniczeniu objawów choroby lokomocyjnej sprzyja wybór przedziału dla niepalących w pociągu. Największy komfort odczujemy zajmując miejsce przy oknie.

Jeżeli zaczniemy odczuwać skutki choroby lokomocyjnej, to zastosujmy się do poniższych porad.Po pierwsze, patrzmy na horyzont. Będzie stanowił stabilny punkt krajobrazu. Unikajmy obserwacji migających drzew, słupów oraz innych znajdujących się blisko obiektów. Należy przybrać pozycję półleżącą ze stabilnym podparciem głowy. Ważny jest dopływ świeżego powietrza, o ile jest to w danym momencie możliwe.

Zobacz również: Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Jeżeli cierpimy na chorobę lokomocyjną to podczas podróży nie pracujmy z laptopem, ponieważ czytanie może zaostrzyć przykre doznania. Warto zaopatrzyć się w cukierki imbirowe, gdyż imbir ma działanie przeciwwymiotne. Przed wyjazdem nie należy jeść ciężkostrawnych posiłków oraz pić napojów gazowanych. Bezwzględnie należy pamiętać o zażyciu środka przeciwdziałającego chorobie lokomocyjnej. Najbardziej rozpowszechnionym lekiem jest Aviomarin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA