| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Wydawałoby się, że oświadczenie woli właściciela pozwala spokojnie korzystać z pożyczonego auta. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy samochód nie został sprowadzony jako mienie przesiedleńcze.

Gdy chcemy wyruszyć w drogę samochodem pożyczonym od znajomego lub dalszego członka rodziny wystarczy dowód rejestracyjny, ważne ubezpieczenie, własne prawo jazdy i oświadczenie woli właściciela stwierdzające, że osoba prowadząca pojazd robi to za jego wiedzą i zgodą.

W wypadku pojazdów sprowadzonych jako mienie przesiedleńcze prawo jest znacznie bardziej restrykcyjne.

Zobacz również: Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Przez 12 miesięcy, licząc od dnia objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu, samochodem po kraju może jeździć tylko właściciel. Najbliższa rodzina – współmałżonek, dzieci czy rodzice - nie ma prawa kierować pojazdem nawet wtedy, gdy ma zgodę podpisaną przez właściciela. Naruszone zostają bowiem przepisy celne, co w razie kontroli i wykrycia wiąże się z wysoką grzywną.

Zobacz również: Jak przygotować się na awarię samochodu podczas dalekiej podróży?

Odpowiedzialność wyłączona jest w sytuacjach wyjątkowych. Przykładem może być przewóz właściciela auta do szpitala. Jeśli właściciela nie ma w samochodzie, członek najbliższej rodziny kierujący pojazdem może w razie kontroli tłumaczyć się, że właśnie jedzie odprowadzić pożyczony samochód właścicielowi. Jednak przyjęcie takiego wyjaśnienia zależy tylko od dobrej woli kontrolującego policjanta.

Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, § 28
- wspólnotowy kodeks celny
- rozporządzenie Rady EWG nr 918 z 1983 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »