reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak przewozić ładunki przyczepą bagażową lub campingową?

Jak przewozić ładunki przyczepą bagażową lub campingową?

Układając ładunki należy pamiętać o ich równomiernym rozmieszczeniu, aby koła przyczepy były jednakowo obciążone (z tolerancją do kilku kilogramów) oraz aby nacisk na hak nie był ani zbyt mały ani zbyt duży.

Przyjmuje się, że nacisk na hak nie powinien być większy od 500 niutonów (50 kG) i nie mniejszy niż 200 niutonów. Z praktyki wynika, że tak duże obciążenie haka może mieć negatywny wpływ na przyczepność przednich kół nieobciążonego pasażerami lekkiego pojazdu. Dotyczy to zwłaszcza samochodów z silnikiem umieszczonym z tyłu lub o dużej odległości pomiędzy tylnymi kołami i hakiem. Z kolei zbyt małe obciążenie haka może w skrajnym przypadku zakończyć się zerwaniem z niego przyczepy lub uszkodzeniem punktów mocujących go do karoserii.

Zobacz również: Jak ruszać pod górę z ciężką przyczepą?

Ładunek w przyczepie powinien być tak zamocowany, aby nie było możliwe jego przemieszczanie się. Dotyczy to zwłaszcza przyczep campingowych, w których ruchome przedmioty mogą spowodować spore spustoszenia. W przyczepach nie powinno się przewozić płynów ze swobodnym lustrem czyli w naczyniach niecałkowicie napełnionych. Dotyczy to naczyń dużych, o pojemności ponad 100 litrów, zwłaszcza dwustu litrowych beczek przewożonych w pozycji stojącej lub leżących w poprzek przyczepy. Kołyszący się w nich płyn może doprowadzić do wężykowania przyczepy, zwłaszcza gdy częstotliwość jego rozkołysu pokryje się z częstotliwością rezonansu własnego przyczepy lub gdy, co gorsza, przyczepa ma niesprawne amortyzatory.

Zobacz również: Jak jeździć we mgle nocą?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama