reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać nie tylko o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu.

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać nie tylko o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu. Przed każdą podróżą powinniśmy jak najlepiej się do niej przygotować, tak aby przy relatywnie niskim zmęczeniu pokonać jak najdłuższy odcinek trasy.

Zobacz również: Podróż z pupilem

Pierwszą rzeczą przed podróżą musi być określenie czasu jazdy. W tej kwestii pomocny będzie atlas, mapy czy też porady innych kierowców (np. na forum internetowym). Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę warto wziąć pod uwagę zmiany za kierownicą.

Optymalny czas kierowania pojazdu przez jednego kierowcę nie powinien przekraczać 4 godzin. Wówczas jazda będzie bardziej efektywna i przyjemna dla wszystkich kierujących. Raz na kilkadziesiąt kilometrów wskazane są również przerwy, którą pozwolą rozprostować kości i zaspokoić potrzeby fizjologiczne.

Podróż wymagająca wiele wysiłku i kilkunastu godzin siedzenia za kierownicą jest prawie nie możliwa do wykonania bez dłuższego postoju. A jeśli jest, to niesie ze sobą wiele stresu, zmęczenia oraz grozi zaśnięciem za kierownicą.

Zalecamy podróżowanie z noclegiem – wtedy nasze siły zostaną zregenerowane i następnego dnia będziemy mogli wypoczęci ruszyć w dalszą drogę. Taka forma pokonywania trasy może być również interesująca z tego względu, iż będziemy mogli pozwiedzać ciekawe miejsca przed dotarciem do właściwego celu naszej podróży.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Chorwacji

Pomocny w rezerwacji noclegu będzie na pewno internet, gdzie bez problemu znajdziemy oferty hotelowe z całego świata. Planując podróż musimy wziąć pod uwagę te trasy, które będą nas najmniej kosztować. Pod uwagę musimy wziąć paliwo, płatne autostrady czy tunele. Musimy zawsze wybierać najkrótszą i najbardziej komfortową trasę.

Z drugiej strony odradzamy podróżowania mało uczęszczanymi czy bocznymi drogami, które często są słabo oznakowane i słabo oświetlone. Taki stan rzeczy prowadzi często do tego, iż możemy zabłądzić i w konsekwencji stracić kilka godzin, które moglibyśmy przeznaczyć np. na spanie czy zwiedzanie. Warto jednak pamiętać, że drogi lokalne w pobliżu dróg krajowych są często w o wiele lepszym stanie, a natężenie ruchu jest na nich mniejsze. Można z nich skorzystać np. chcąc ominąć miejsce gdzie tworzą się korki lub gdzie główna droga jest remontowana. Należy jednak mieć przy sobie mapę lub nawigację satelitarną.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Nie tylko odpowiednie wyznaczenie trasy powinno być wcześniej przygotowane. Musimy zadbać o jak najlepsze przygotowanie techniczne naszego auta. Sprawdźmy czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie oraz zatroszczmy się o posiadanie w bagażniku koła zapasowego.

Obowiązkowym wyposażeniem musi być także: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka.

Jeśli wybieramy się za granicę powinniśmy mieć ze sobą naklejkę „PL” na zderzaku. Ponadto sprawdźmy wszystkie płyny w aucie – hamulcowy, do spryskiwaczy oraz prawidłowo ustawmy fotel, tak aby komfort jazdy był na najwyższym poziomie. Podczas jazdy samochodem ważna jest również muzyka. Najbardziej relaksującym i wprawiającym w dobry nastrój gatunkiem muzycznym jest jazz lub muzyka klasyczna. Należy jednak unikać utworów zbyt monotonnych i jednostajnych, gdyż szybko staną się one hałasem przeszkadzającym nam w jeździe i powodującym zmęczenie i senność.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu, wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy. Fot. newspress
Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu, wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy. Fot. newspress

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama