reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak obronić się przed przemocą na drodze?

Jak obronić się przed przemocą na drodze?

Korki, nieprzewidziane sytuacje, zmęczenie i irytacja często prowadzą do przemocy. Oto kilka porad, jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy zostaniemy zaatakowani przez innego kierowcę.

Przede wszystkim musimy zachować spokój. Jeśli inny kierowca podjedzie do nas, opuści szybę i zacznie przeklinać, nie zwracajmy na niego uwagi, nie utrzymujmy kontaktu wzrokowego i w żadnym wypadku nie odpowiadajmy na jego zaczepkę. Reagując, możemy sytuację tylko zaognić. Nawet spokojne tłumaczenie "jak krowie na miedzy" z czego wynikło nieporozumienie nie daje efektu.

Ucieczka

Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej po prostu uciec zagniewanemu kierowcy. Powinniśmy zrobić to tak, aby nie okazać mu strachu i podenerwowania, bo mógłby zacząć nas śledzić. Ignorujmy go, próbując znaleźć się jak najdalej od jego samochodu. Jeśli będzie nas śledził, najlepiej jedźmy w kierunku najbliższego komisariatu Policji.

Zobacz również: Jak zachować się wobec słabszych użytkowników dróg i poboczy?

Dyskusja

Nie próbujmy dyskutować z agresywnym kierowcą, ponieważ to nie przyniesie żadnego skutku. Jeśli jest zdenerwowany jakakolwiek rozmowa nie ma sensu i może być katalizatorem dla dalszej przemocy. Unikajmy, więc konfrontacji.

Policja

Gdy spodziewamy się ataku innego kierowcy, najlepiej będzie zawiadomić Policję i jeśli będziemy mieli możliwość, poinformować napastnika o tym fakcie. Warto też uzmysłowić mu, że przemoc jest przestępstwem ściganym z urzędu i niezależnie od naszej woli, agresywna osoba może mieć poważne problemy z prawem, jeśli zdecyduje się nas skrzywdzić. Taka informacja powinna skutecznie uspokoić emocje. Jeśli nie możemy poinformować kierowcy o tym, dobrze byłoby, gdyby zobaczył, że rozmawiamy przez telefon. Szybko powinien się domyślić, że właśnie wzywamy Policję z powodu jego zachowania i nie kontynuować go.

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

Tłum

Postarajmy się znaleźć miejsce, w którym będzie dużo ludzi. Świadkowie mogą skutecznie spłoszyć agresywnego kierowcę. Jeśli jednak napastnik próbuje nas atakować, będziemy na pewno liczyć na pomoc. Pamiętajmy wtedy o rozproszeniu odpowiedzialności, która działa w tłumie. Zjawisko to polega na tym, że nikt z gapiów nie podejdzie nam pomóc licząc na to, że ktoś inny to zrobi. W takim wypadku należy poprosić o pomoc konkretną osobę z tłumu (wskazując ją np. po ubraniu), a na pewno ją uzyskamy.

Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na przemoc na drodze jest jej nie prowokowanie. Starajmy się, więc prowadzić nasze auto tak, aby nie utrudniać ruchu innym kierowcom, bądźmy grzeczni i uczynni, a przede wszystkim przestrzegajmy przepisów drogowych. W ten sposób być może nigdy nie będziemy musieli się bronić.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama