REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

Wjeżdżając do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że w wypadku jakiegokolwiek wykroczenia będziemy musieli opłacić mandat na miejscu. fot. Newspress
Wjeżdżając do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że w wypadku jakiegokolwiek wykroczenia będziemy musieli opłacić mandat na miejscu. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Poza granicami Polski obowiązują inne przepisy drogowe. Moglibyśmy się spodziewać, że choćby w krajach Unii Europejskiej będą one takie same, lecz to rozumowanie jest błędne.

Wjeżdżając do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że w wypadku jakiegokolwiek wykroczenia będziemy musieli opłacić mandat na miejscu. Polskie prawo nie przewiduje ścigania wykroczeń popełnionych poza Polską, dlatego obcy Policjant musi upewnić się, że kierowca zapłaci karę przed wyjazdem z kraju, w którym ją nałożono. Mandat można zapłacić gotówką, a nieraz kartą płatniczą lub kredytową, ponieważ część radiowozów może być wyposażona w terminal płatniczy.
Wjeżdżając do obcego kraju, szczególnie w granicach Unii Europejskiej musimy być ostrożni, ponieważ ze względu na zniesienie granic nasze polskie tablice rejestracyjne będą kusiły patrole prewencji do zatrzymania nas i szczegółowej kontroli.

REKLAMA

Zobacz też: Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

W sytuacji, kiedy będzie nam brakowało jakiegoś wyposażenia, ważnego badania technicznego lub ubezpieczenia, możemy mieć bardzo poważne problemy. W najgorszym wypadku Policja odholuje nasz pojazd na parking, w najlepszym wystawi nam mandat. Jeśli nie będziemy mogli go opłacić na miejscu, Policja najpewniej odeskortuje nas do najbliższego banku, abyśmy mogli wypłacić pieniądze w gotówce i uregulować nasz rachunek. Jeśli na naszym koncie środki będą niewystarczające, funkcjonariusze mogą przeszukać nasz samochód i skonfiskować jako zastaw przedmioty, które pokryją wartość mandatu. Zwrócą je dopiero wtedy, gdy zapłacimy karę.

Auto w zastaw

REKLAMA

Jeśli jednak nie posiadamy przy sobie wartościowych rzeczy, które mogłyby stanowić zastaw, możemy nawet na jakiś czas stracić samochód. Można by pomyśleć, że przecież mandat nigdy nie będzie aż tak wysoki, abyśmy nie mieli środków na pokrycie go na miejscu. Tutaj również jesteśmy w błędzie. W niektórych krajach, takich jak Finlandia, wysokość mandatu dostosowana jest do zarobków kierowcy tak, aby kara była dotkliwa. 

Nie warto też kłócić się z Policjantem o swoje wykroczenie. Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, sprawa trafi przed sąd i kara może być jeszcze bardziej bolesna. Jeśli wypożyczamy samochód w obcym kraju i fotoradar uchwyci moment, w którym przekroczyliśmy prędkość, Policja natychmiast zlokalizuje wypożyczalnię, a co za tym idzie - nas. Dostaniemy wtedy mandat w formie listu i lepiej opłacić go przed ponowną wycieczką do kraju, z którego przyszedł. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo surowe. Jeśli damy sobie zrobić zdjęcie we własnym samochodzie, obca Policja najpewniej nas nie odnajdzie. Weźmy pod uwagę jednak, że mandaty za granicą na pewno będą o wiele wyższe, niż w Polsce, ponieważ taryfikatory są bardzo surowe i przewidują spore kwoty nawet za niewielkie w naszym polskim mniemaniu przewinienia. W Szwecji zbyt wysoka prędkość może skierować nas prosto do sądu. W Niemczech może nas spotkać podwójne nieszczęście, jeśli na autostradzie zabraknie nam paliwa, gdyż za nieprzygotowanie Policja również nas ukarze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

Aby uniknąć nieprzyjemności w obcym kraju należy koniecznie odpowiednio wyposażyć swoje auto. Przed wyjazdem sprawdźmy, czy przegląd jest ważny, nie wspominając o ubezpieczeniu OC. Zły stan techniczny pojazdu może również być powodem konfliktu z obcym prawem. Śledźmy wszystkie znaki drogowe i stosujmy się do nich. Najlepiej przed wyjazdem zapoznać się z kodeksem drogowym kraju, który mamy zamiar odwiedzić. 

Na niektórych granicach możemy się spodziewać tablicy wskazującej główne różnice w przepisach, natomiast nie powinniśmy traktować ich jako źródła wiedzy. Nie spotkamy ich wszędzie, a gospodarz nie ma obowiązku informowania nas o kodeksie. To my mamy wiedzieć, jakie panuje prawo w kraju, w którym się znajdujemy a jego nieznajomość nie zwalnia nas z przestrzegania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA