| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto internauty > Pozostałe > Czy wiesz jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Czy wiesz jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Każdy z nas wolałby tego uniknąć, ale czasem trzeba zatrzymać się do policyjnej kontroli. Co wtedy robić i jak się zachować, żeby przeżycie to było jak najmniej nieprzyjemne?

1. Obserwuj drogę. Policyjny samochód nie musi być oznaczony. To co powinno skłonić Cię do zatrzymania się do kontroli to lizak zapraszający to zjazdu na pobocze trzymany przez niekoniecznie umundurowanego funkcjonariusza. Nie musisz zatrzymywać się, jeśli sytuacja jest wyjątkowa (np. noc, nieznany teren, a Ty jedziesz sam(a) i zwyczajnie się boisz).

Zjedź na wskazane przez policjanta miejsce. To ważne, bo policjant wie, gdzie Cię zatrzymać, byś nie stwarzał zagrożenia dla ruchu.

Zobacz też: Jaki wpływ na jazdę ma rozkład masy w samochodzie?

Uchyl szybę i połóż ręce na kierownicy. Wystarczy zachować spokój, pozostać w pojeździe i nie gasić silnika, jeśli nie jest się o to proszonym. Nie ma się czym (aż tak) denerwować i wprowadzać atmosfery niepewności i napięcia.

Poczekaj, aż policjant przedstawi się i poda stopień. Jeśli jest nieumundurowany, musi się wylegitymować, jeśli zaś ma na sobie mundur, możesz go o to poprosić.

Zobacz też: Czym są aktywne zagłówki? Jak działają?

Czekaj na polecenia. Zwykle najpierw policjant prosi o dokumenty uprawniające Cię do kierowania pojazdem (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, OC).

Funkcjonariusz może kazać Ci wysiąść z auta i przeprowadzić kontrolę zarówno pod kątem przewożonych rzeczy i towarów, jak też pod kątem stanu technicznego auta. Uwaga – policjant może nawet kierować Twoim samochodem, by sprawdzić czy wszystko działa jak należy.

Zobacz też: Samochód sam powiadomi służby ratownicze o wypadku. System eCall obowiązkowy już od 2014 roku?

Stosuj się do poleceń funkcjonariuszy, a wszystko będzie dobrze. Jeśli zaprosi Cię na badanie alkomatem, idź z nim do radiowozu. Jeśli nie przekroczyłeś przepisów, a stan auta jest dobry, mamy happy end:)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »