reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Restauracja > Jak zdejmować i zakładać kolektor dolotowy i wydechowy?

Jak zdejmować i zakładać kolektor dolotowy i wydechowy?

Podczas naprawy silnika konieczne jest zdjęcie, a następnie założenie obu kolektorów: dolotowego i wydechowego. W przypadku pierwszego nie jest to tak trudne, jak w przypadku drugiego.

Po odkręceniu nakrętek lub śrub mocujących kolektory do silnika, można próbować je ostrożnie zdjąć. Z kolektorem dolotowym nie powinno być większych problemów, o ile przed montażem jego uszczelki nie zostały nasmarowane klejącą się masą uszczelniającą. Jeżeli tak się jednak stało, trzeba go od tych uszczelek oderwać, najlepiej przez ostrożne kołysanie nim do dołu i do góry. Trzeba przy tym liczyć się z uszkodzeniem lub całkowitym zniszczeniem uszczelek.

W przypadku kolektora wydechowego pierwszą trudność można napotkać już przy odkręcaniu mocujących go śrub i nakrętek. Zwykle w wyniku długotrwałego działania na nie bardzo wysokiej temperatury, są one mocno skorodowane, a bywają nawet zapieczone, jeżeli podczas montażu posmarowano je półpłynnym smarem. Dlatego na co najmniej pół godziny przed próbę odkręcenia należy namoczyć je preparatem o silnych właściwościach penetrujących i smarujących, takim jak „Elektrosol” czy WD–40. Częściowo zastąpi je zwykły olej napędowy.

Zobacz też: Jak wykonywać naprawy i w jakim zakresie bez potrzeby kontaktu z konserwatorem zabytków?

Podczas odkręcania nie wolno dopuścić do uszkodzenia sześciokątów łbów śrub lub nakrętek. Dlatego nie należy do tej czynności używać zwykłych otwartych kluczy płaskich, lecz jedynie klucze oczkowe lub nasadowe. Zdejmowanie odkręconego kolektora wydechowego wygląda identycznie, jak zdejmowanie kolektora dolotowego.

Zakładamy kolektory

Zakładając kolektory należy zawsze pamiętać o konieczności użycia odpowiednich uszczelek. Uszczelki kolektora wydechowego są wykonane z materiału, odpornego na bardzo wysokie temperatury, najczęściej okrywającego cienką siatkę stalową, która się znajduje pomiędzy jego warstwami. Są one dość twarde, a przez to bardzo wytrzymałe.

Uszczelki kolektora dolotowego są, przeciwnie, miękkie i łatwo przylegające do drobnych nierówności samego kolektora jak i miejsc na głowicy silnika, z którymi on się styka. Przed montażem nie należy smarować ich silikonową masą uszczelniającą, ponieważ jest ona mało odporna na działanie paliwa i po pewnym czasie mogą powstać pewne nieszczelności w miejscach, z których zostanie ona wypłukana.

Zobacz też: Jak i kiedy wymieniać łożyska w prądnicach i alternatorach?

Do dokręcania śrub mocujących kolektory, konieczny jest schemat obrazujący kolejność ich dokręcania. Jeżeli go nie ma, można bez większego ryzyka przyjąć, że w pierwszej kolejności dokręca się śruby najbliższe środka kolektora, a jako ostatnie te, które znajdują się na jego krańcach.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przy zakładaniu kolektorów należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednich uszczelek
Przy zakładaniu kolektorów należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednich uszczelek

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama