reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Restauracja > Jak w gaźniku działa urządzenie wzbogacające mieszankę podczas rozruchu zimnego silnika?

Jak w gaźniku działa urządzenie wzbogacające mieszankę podczas rozruchu zimnego silnika?

Wzbogacenie mieszanki paliwowo-powietrznej jest konieczne, aby nastąpił rozruch zimnego silnika. Realizuje się je różnymi sposobami.

W prymitywnych gaźnikach motocyklowych zatapiano na chwilę pływak, co powodowało wlanie porcji paliwa do kolektora dolotowego. W rozbudowanych gaźnikach instaluje się specjalne urządzenie wzbogacające (rozruchowe), zwane popularnie „ssaniem”.

Włączenie urządzenia rozruchowego otwiera w gaźniku dodatkowy kanał powietrzny, do którego jest doprowadzane paliwo dozowane przez dyszę o dużej średnicy, bardzo często z pominięciem głównej dyszy gaźnika. Paliwo to jest mieszane z powietrzem w specjalnej niewielkiej komorze, skąd tak wytworzona mieszanka o bardzo dużej zawartości składnika palnego jest zasysana przez silnik z kanału, którego wylot znajduje się pomiędzy przepustnicą a wlotem kolektora dolotowego.

Kierowca nie ma często prawie żadnego wpływu na ilość i skład mieszanki paliwowo-powietrznej, wytwarzanej przez urządzenie rozruchowe. W wielu gaźnikach jest możliwe dwustopniowe ręczne sterowanie nim. W pierwszej pozycji do silnika jest dostarczana maksymalna ilość wzbogaconej mieszanki, w drugiej – pewna jej część. Powoduje to pewną oszczędność paliwa, ponieważ z chwilą gdy silnik zacznie pracować, nie jest konieczne aż tak obfite podawanie do jego cylindrów paliwa, jak do momentu jego rozruchu.

Zobacz też: Jak postąpić w razie awarii pompy paliwowej?

W tej pozycji urządzenia rozruchowego część paliwa przedostaje się przez dyszę wolnych obrotów do gardzieli gaźnika i tam powstaje już mieszanka o składzie odpowiednim do pracy silnika na wolnych obrotach, którą dodatkowo wzbogaca tuż za przepustnicą mieszanka dostarczana w ograniczonej ilości przez urządzenie rozruchowe. Gdy silnik nieco się podgrzeje i będzie w miarę stabilnie pracował na wolnych obrotach, należy całkowicie wyłączyć urządzenie rozruchowe, aby zbyt duża ilość podawanego do cylindrów paliwa nie powodowała spłukiwania filmu olejowego ze ścianek cylindrów, a także, w skrajnym przypadku, nie doprowadziła do zawilgocenia izolatorów świec zapłonowych, czyli do tzw. zalania silnika i jego unieruchomienia.

Zobacz też: Jak oczyścić gaźnik?

W przypadku zalania silnika, np. w wyniku zbyt długiej pracy urządzenia rozruchowego gaźnika, należy pomału otworzyć maksymalnie przepustnicę, a następnie próbować uruchomić silnik rozrusznikiem w cyklach kilkunastosekundowych z co najmniej kilkusekundowymi przerwami, aby zapobiec szybkiemu rozładowaniu akumulatora. Szybkie otwarcie przepustnicy w niektórych gaźnikach uruchamia pompkę przyspieszającą, która wstrzykuje porcję paliwa do kolektora ssącego, co może przedłużyć czas rozruchu silnika lub nawet go uniemożliwić.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kierowca często nie ma prawie żadnego wpływu na ilość i skład mieszanki paliwowo-powietrznej, wytwarzanej przez urządzenie rozruchowe. Fot. Fotolia
Kierowca często nie ma prawie żadnego wpływu na ilość i skład mieszanki paliwowo-powietrznej, wytwarzanej przez urządzenie rozruchowe. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama