| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Restauracja > Jak usunąć lub zredukować drgania wskazówki prędkościomierza?

Jak usunąć lub zredukować drgania wskazówki prędkościomierza?

Denerwującą usterką, występującą w starszych typach samochodów, były niestabilne wskazania prędkościomierzy, zwłaszcza przy małych prędkościach, objawiające się drganiami wskazówki o niewielkiej częstotliwości i często bardzo dużej amplitudzie, dochodzącej do 50% zakresu pomiarowego.

Usterka ta ma dwie przyczyny. Jedna z nich, w praktyce nieusuwalna, leży po stronie prędkościomierza, którego mechanizmy po wieloletnim użytkowaniu zwykle mają bardzo duże luzy, a na dodatek utracił swoje właściwości zamontowany w nich prymitywny tłumik drgań. Drugą przyczyną jest wadliwa praca linki prędkościomierza. W przypadku prędkościomierzy z prądnicą tachometryczną przyczyną niestabilnych wskazań może być jej mechaniczna lub elektryczna usterka. Jej naprawę należy powierzyć specjalistycznej firmie.

Zobacz także: Jak naprawiać i obsługiwać pojazdy zabytkowe?

Linka licznika jest w rzeczywistości cięgłem giętkim o specjalnej konstrukcji, dzięki której zredukowano do minimum jego podatność na skręcanie. W początkowym okresie eksploatacji cięgło to zachowuje się pod tym względem jak sztywny pręt – nie wykazuje prawie żadnej tendencji do skręcania się pod wpływem momentu obrotowego, jaki wywiera na nie układ je napędzający. Z czasem, w wyniku wycierania się drutów, z których wykonano cięgło, traci ono swoje właściwości i coraz łatwiej ulega skręcaniu nawet pod wpływem niewielkich sił. Wskutek tego normalne opory, jakie występują pomiędzy nim a jego pancerzem powodują iż podczas pracy ulega ono najpierw skręceniu, a po przezwyciężeniu oporu – gwałtownemu rozkręceniu, wynikającemu z jego sprężystości. To właśnie powoduje najczęściej drgania wskazówki prędkościomierza. Należy więc zadbać, aby cięgło było nasmarowane i tak ułożone , żeby do minimum zredukować jego załamania i maksymalnie złagodzić wszystkie łuki. Gdy to nie pomoże, należy wymienić linkę prędkościomierza na nową, którą przez zamontowaniem należy nasmarować gęstym smarem, ale z umiarem. Nadmiar smaru może zostać wtłoczony do wnętrza prędkościomierza, co spowoduje, że wskazywana prędkość będzie znacznie większa (nawet kilkukrotnie) od rzeczywistej.

Zobacz także: Jak składać silnik po remoncie? - ogólne wskazówki

Drugą przyczyną drgań wskazówki prędkościomierza jest zużycie elementów napędzających linkę, objawiające się dużymi luzami na zębatkach oraz w kwadratowych gniazdach, w których tkwią końce linki. Nie jest możliwe ich skasowanie bez ryzyka uszkodzenia. Dlatego, gdy sama wymiana linki prędkościomierza i jej staranne ułożenie nie wyeliminują drgań wskazówki, konieczna jest w pierwszej kolejności – wymiana napędu linki, w drugiej – wymiana prędkościomierza lub jego naprawa w specjalistycznym warsztacie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drgania wskazówki prędkościomierza można zredukować lub całkiem usunąć. Fot. Fotolia
Drgania wskazówki prędkościomierza można zredukować lub całkiem usunąć. Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »