reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Restauracja > Jak usunąć lub zredukować drgania wskazówki prędkościomierza?

Jak usunąć lub zredukować drgania wskazówki prędkościomierza?

Denerwującą usterką, występującą w starszych typach samochodów, były niestabilne wskazania prędkościomierzy, zwłaszcza przy małych prędkościach, objawiające się drganiami wskazówki o niewielkiej częstotliwości i często bardzo dużej amplitudzie, dochodzącej do 50% zakresu pomiarowego.

Usterka ta ma dwie przyczyny. Jedna z nich, w praktyce nieusuwalna, leży po stronie prędkościomierza, którego mechanizmy po wieloletnim użytkowaniu zwykle mają bardzo duże luzy, a na dodatek utracił swoje właściwości zamontowany w nich prymitywny tłumik drgań. Drugą przyczyną jest wadliwa praca linki prędkościomierza. W przypadku prędkościomierzy z prądnicą tachometryczną przyczyną niestabilnych wskazań może być jej mechaniczna lub elektryczna usterka. Jej naprawę należy powierzyć specjalistycznej firmie.

Zobacz także: Jak naprawiać i obsługiwać pojazdy zabytkowe?

Linka licznika jest w rzeczywistości cięgłem giętkim o specjalnej konstrukcji, dzięki której zredukowano do minimum jego podatność na skręcanie. W początkowym okresie eksploatacji cięgło to zachowuje się pod tym względem jak sztywny pręt – nie wykazuje prawie żadnej tendencji do skręcania się pod wpływem momentu obrotowego, jaki wywiera na nie układ je napędzający. Z czasem, w wyniku wycierania się drutów, z których wykonano cięgło, traci ono swoje właściwości i coraz łatwiej ulega skręcaniu nawet pod wpływem niewielkich sił. Wskutek tego normalne opory, jakie występują pomiędzy nim a jego pancerzem powodują iż podczas pracy ulega ono najpierw skręceniu, a po przezwyciężeniu oporu – gwałtownemu rozkręceniu, wynikającemu z jego sprężystości. To właśnie powoduje najczęściej drgania wskazówki prędkościomierza. Należy więc zadbać, aby cięgło było nasmarowane i tak ułożone , żeby do minimum zredukować jego załamania i maksymalnie złagodzić wszystkie łuki. Gdy to nie pomoże, należy wymienić linkę prędkościomierza na nową, którą przez zamontowaniem należy nasmarować gęstym smarem, ale z umiarem. Nadmiar smaru może zostać wtłoczony do wnętrza prędkościomierza, co spowoduje, że wskazywana prędkość będzie znacznie większa (nawet kilkukrotnie) od rzeczywistej.

Zobacz także: Jak składać silnik po remoncie? - ogólne wskazówki

Drugą przyczyną drgań wskazówki prędkościomierza jest zużycie elementów napędzających linkę, objawiające się dużymi luzami na zębatkach oraz w kwadratowych gniazdach, w których tkwią końce linki. Nie jest możliwe ich skasowanie bez ryzyka uszkodzenia. Dlatego, gdy sama wymiana linki prędkościomierza i jej staranne ułożenie nie wyeliminują drgań wskazówki, konieczna jest w pierwszej kolejności – wymiana napędu linki, w drugiej – wymiana prędkościomierza lub jego naprawa w specjalistycznym warsztacie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drgania wskazówki prędkościomierza można zredukować lub całkiem usunąć. Fot. Fotolia
Drgania wskazówki prędkościomierza można zredukować lub całkiem usunąć. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama