reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Restauracja > Jak odkryć wycieki paliwa, olejów i innych płynów eksploatacyjnych i odnaleźć ich przyczyny?

Jak odkryć wycieki paliwa, olejów i innych płynów eksploatacyjnych i odnaleźć ich przyczyny?

Istnieje prosty i bardzo skuteczny sposób na stwierdzenie wycieków różnych płynów z urządzeń samochodowych i wstępne zlokalizowanie miejsca ich powstawania. Jest nim ustawienie samochodu na rozłożonych na podłodze lub jezdni arkuszach papieru, w ostateczności na starych gazetach.

Papier pod samochodem należy odpowiednio obciążyć, aby nie został przesunięty lub usunięty przez przypadkowy podmuch wiatru albo np. przez bawiące się pod autem zwierzę. Po kilku, a jeszcze lepiej – po kilkunastu godzinach na podłożonych papierach będą widoczne wszystkie wycieki, na dodatek będzie łatwo odróżnić wycieki oleju z silnika i bloku napędowego od wycieków płynu z chłodnicy i płyny hamulcowego oraz – płynu z układu spryskiwaczy szyb, a także paliwa z nieszczelnych przewodów i uszkodzonego zbiornika. Po rozmieszczeniu plam będzie można bez najmniejszego problemu zlokalizować każdy z wycieków, łatwo odnaleźć i stwierdzić jego przyczynę.

W podobny sposób można zbadać wycieki, pojawiające się okresowo, np tylko podczas pracy silnika albo przy silnym wciśnięciu pedału hamulca lub sprzęgła, jeżeli jest ono sterowane za pośrednictwem układu hydraulicznego. Przy poszukiwaniu wycieków z pracującego silnika należy papiery pod samochodem ułożyć tak, aby zostały odpowiednio obciążone przez jego koła. To nie wystarczy, trzeba jeszcze bardzo starannie obciążyć krawędź papieru po stronie wentylatora chłodnicy, aby wytworzony przez niego silny strumień powietrza go nie podarł lub nie przemieścił w inne miejsce.

Zobacz także: Jak oczyścić gaźnik?

Najtrudniejsze do zlokalizowania są wycieki, w których płyn nie ścieka bezpośrednio pionowo na podłożone papiery w wyniku grawitacji, ale spływa po innych przedmiotach, np. po ściankach komory silnika lub zbiornika paliwa, albo po korpusie silnika. W takim przypadku, po znalezieniu miejsca, z którego płyn kapie swobodnie, prześledzić jego drogę, zwykle dostatecznie dobrze widoczną na powierzchniach, po których spływa, aż do miejsca jego wypływania. Gdyby odszukanie takiego miejsca było trudne, można posłużyć się zwykłą szkolną kredą, nacierając nią podejrzane miejsca po wcześniejszym ich oczyszczeniu i osuszeniu. Ciemny płyn wnikając między drobinki białej kredy bardzo wyraźnie wskaże miejsce, z którego wypływa.

Zobacz także: Jak odblokować hamulce tarczowy i bębnowy?

Najbardziej niebezpieczne są wycieki paliwa i ich przyczyn należy szukać aż do skutku. Podobnie ważne jest znalezienie miejsc wycieku płynu hamulcowego, Czasem, jeżeli wyciek jest wynikiem skorodowania lub przetarcia się albo mikropęknięcia przewodu hamulcowego, jest to bardzo trudne nawet przy zastosowaniu sposobu z kredą. Wówczas trzeba skorzystać z pomocy innej osoby, która będzie naciskała silnie pedał hamulca co najmniej przez dłuższą chwilę. W uszkodzonym miejscu powinna się pojawić co najmniej jedna jego kropla, która po chwili rozpłynie się wśród zanieczyszczeń zewnętrznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama