REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legendarni kierowcy: Sobiesław Zasada

Sobiesław Zasada
Sobiesław Zasada

REKLAMA

REKLAMA

Sobiesław Zasada to jeden z najbardziej znanych na świecie polski kierowca rajdowy oraz trzykrotny mistrz Europy.

Zasada urodził się w 1930 roku w Dąbrowie Górniczej. Karierę sportową rozpoczął już jako młody chłopak od rzutu oszczepem. Szybko jednak porzucił oszczep na konto rajdów samochodowych. Samochody stały się jego pasją. Debiutował w roku 1966. W sumie w karierze zdobył trzykrotne Mistrzostwo Europy. Natomiast w rajdach w latach 1968, 1969, 1972 uzyskał tytuły wicemistrza Europy. Jest jedenastokrotnym rajdowym mistrzem Polski oraz zwycięzcą 148 rajdów samochodowych. Dla Zasady znaczące były rajdy zagraniczne. W roku 1970 zdobył 8 miejsce w maratonie Londyn-Meksyk w samochodzie Ford Eskort. W roku 1977 brał udział w rajdzie Londyn-Sydney samochodem Porsche 911. Drugie miejsce zdobył także w rajdzie dookoła Ameryki Południowej za kierownicą Mercedesa 450 SLC. Zasada brał również udział w rajdach samochodowych nie tylko jako kierowca, lecz także jako pilot. Ostatni raz brał udział w rajdzie Safari w roku 1997, mając wówczas 67 lat. W rajdzie tym zdobył drugie miejsce.

REKLAMA

Zobacz też: Historia Diesla w pigułce

Zasada był kierowcą fabrycznym teamów Stey-Pucha, BMW, Porsche i Mercedesa. Jeździł przede wszystkim samochodami marki Mini Cooper, Steyr-Puchem 650 TR, Lancią Fulvią, BMW 2002, Alpinie A110 oraz BMW 700. Jest nie tylko zapalonym rajdowcem, lecz także biznesmenem. W 1977 roku założył firmę Alpinie, produkującą wówczas zamki błyskawiczne do aut. Od  1990 r. produkowane są tam także modele samochodów osobowych z nadwoziem kabriolet marki Mercedes Benz dla dzieci z napędem mechanicznym bądź elektrycznym. Jest on także właścicielem firmy HSK Data, produkującej m.in. rozdzielacze filtrujące do komputerów. Sobiesław Zasada utworzył także firmę ,,Zasada”, która zajmuje się kontrolą ciężarówek i autobusów. 

Zobacz też: Historia Skody w Rajdzie Monte Carlo

Jest on również autorem wielu publikacji dotyczących szybkiej techniki jazdy, laureatem wielu nagród, wśród nich nagroda Kisiela, a także odznaczeń, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta RP - Aleksandra Kwaśniewskiego. Pierwsza książka, ,,Samochód, Rajd, Przygoda” ukazała się w 1970 roku ostatnia zaś ,,Szerokiej drogi. Doskonalenie techniki jazdy” ukazała się w 2009 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś Sobiesław Zasada ma 82 lata i mimo, że nie bierze już udziału w rajdach samochodowych, nadal związany jest z motoryzacją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA