REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Formalności przy zakupie auta zabytkowego

Jakubowski Ryszard
Nie należy kupować auta bez zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Fot. Newspress
Nie należy kupować auta bez zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja używanego samochodu jest prosta i łatwa, jeśli auto poprzednio było także zarejestrowane w kraju. W przypadku oldtimerów zakupionych za granicą formalności mocno się komplikują.

REKLAMA

Do załatwienia formalności związanych z rejestracją pojazdu, oprócz aktualnego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, jeżeli taka istnieje, będzie konieczna umowa kupna – sprzedaży. Z formalnego punktu widzenia umowa taka musi zawierać jedynie dane personalne sprzedawcy i nabywcy, opis przedmiotu transakcji, zawierający co najmniej markę, typ i rok produkcji pojazdu, jego numer VIN i dotychczasowy numer rejestracyjny oraz cenę uzgodnioną między stronami. Wzory takich umów są dostępne w internecie. Tak napisana umowa, choć do zarejestrowania pojazdu w zupełności wystarczy, nie chroni w najmniejszym stopniu ani interesów sprzedającego, ani kupującego.

REKLAMA

W przypadku kupna pojazdu od osoby prawnej trzeba koniecznie sprawdzić, czy pod umową są podpisy upoważnionych do występowania w imieniu tej osoby. Można to zrobić w Krajowym Rejestrze Sądowym lub sprawdzić w aktualnym wypisie z rejestru, jaki musi się znajdować w siedzibie osoby prawnej. Czasem wydział komunikacji może zażądać przedłożenia aktualnego wypisu z KRS, np. jeżeli osoba prawna sprzedająca samochód nie zajmuje się na co dzień handlem samochodami, lub w razie uzasadnionych wątpliwości co do uprawnień osób, które złożyły podpisy pod umową.

Zobacz też: Stowarzyszenia użytkowników pojazdów zabytkowych

REKLAMA

W przypadku kupna samochodu od kogoś, kto „nie zdążył” zarejestrować go na swoje nazwisko po zakupie od poprzedniego właściciela, wydział komunikacji może zażądać, aby sprzedający sporządził stosowne oświadczenie, w którym musi być informacja o tym, że jest on świadomy odpowiedzialności karnej za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą lub zatajanie prawdy. Druki takich oświadczeń są dostępne w siedzibach lokalnych samorządów. W żadnym wypadku nie należy kupować pojazdu w oparciu o umowę, na której jego poprzedni właściciel złożył podpis in blanco, zaś sprzedawca nie figuruje w żadnych dokumentach pojazdu.

Do wymienionych wcześniej dokumentów należy dołączyć wniosek o rejestrację pojazdu, wypełniony na specjalnym druku, stare tablice rejestracyjne i dowód uiszczenia odpowiedniej opłaty, o wysokości której poinformuje pracownik wydziału komunikacji. Należy także pamiętać o badaniach technicznych, dopuszczających pojazd do ruchu. Jeżeli poprzednie utraciły lub mogą w najbliższym czasie utracić ważność, należy wykonać nowe w uprawnionej do tego stacji diagnostycznej. Badania może przeprowadzić jedynie diagnosta, posiadający odpowiednie upoważnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Co to jest pojazd zabytkowy?

Od niedawna pojazd można zarejestrować przez internet, bez konieczności osobistej wizyty w wydziale komunikacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA