reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Formalności > Jakie są ograniczenia w eksploatacji pojazdów zabytkowych?

Jakie są ograniczenia w eksploatacji pojazdów zabytkowych?


Pojazdy zabytkowe, jak każdy zabytek, powinny być otoczone należytą troską, aby przez długie lata dawały świadectwo stanu motoryzacji i techniki w latach kiedy powstawały.

Istnieje wiele ograniczeń, związanych z eksploatacją takich pojazdów. Nie wszystkie mają charakter formalny, ujęty w przepisach. Z tych skodyfikowanych najważniejszym jest obowiązek prowadzenia napraw i remontów dopiero po uzyskaniu akceptacji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ma to na celu uniemożliwienie dokonywania przeróbek lub stosowania części podzespołów zastępczych, co mogłoby prowadzić do utraty pierwotnego charakteru lub nawet wyglądu danego pojazdu. 

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – formalności

Trudno sobie wyobrazić pojazd z karoserią z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w której zainstalowana jest jednostka napędowa najnowszej generacji. Pojazd zabytkowy musi posiadać minimum 75% części oryginalnych, przy czym silnik nie jest kwalifikowany jako niepodzielna część.

Z uwagi na to, że pojazdy produkowane przed pół wiekiem i dawniej miały zupełnie inne parametry eksploatacyjne i walory, ich eksploatacja bardzo różni się od eksploatacji pojazdów współczesnych. Najczęściej mają one silniki o mocy niewielkiej w stosunku do masy pojazdu, nie pozwalające na uzyskiwanie przyspieszeń, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Na dodatek nie mają one żadnych udogodnień elektroniczno-mechanicznych w rodzaju ABS, ASR itp. więc jazda nimi wymaga dużych umiejętności i wzmożonej uwagi.

Nie wszystkie pojazdy pochodzące z minionej epoki mają wspomaganie hamulców, więc podczas jazdy należy liczyć się ze znacznie dłuższą drogą hamowania, niż w przypadku samochodów z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – dokumenty

Niewątpliwie bardzo istotnym czynnikiem, mającym wpływ na eksploatację leciwych pojazdów, jest problem ze zdobywaniem części zamiennych i znajdowaniem warsztatów, które potrafią obsługiwać i naprawiać takie pojazdy. Dlatego ich eksploatacja musi być nacechowana ostrożnością a nawet, rozwagą i w dużym stopniu ostrożnością, aby niepotrzebnie nie powodować uszkodzeń lub przyspieszonego zużycia elementów i podzespołów, zwłaszcza odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu napędowego, kierowniczego i hamulcowego.

Z tego powodu nie należy stosować nowoczesnych syntetycznych olejów i płynów eksploatacyjnych, lecz oryginalne lub o właściwościach i składzie chemicznym zbliżonym do oryginalnych. Np zastosowanie współczesnego płynu hamulcowego zamiast typowego, a nie produkowanego od kilkudziesięciu lat DA-1, może doprowadzić do zniszczenia gumowych elementów układu hamulcowego, jeżeli oryginalne nie zostały zastąpione produkowanymi w ostatnich latach zamiennikami.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama