reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Eksploatacja > Jak znaleźć przyczynę rozładowywania się akumulatora podczas kilkudniowego postoju samochodu?

Jak znaleźć przyczynę rozładowywania się akumulatora podczas kilkudniowego postoju samochodu?

Wielu kierowców doświadczyło niemiłej sytuacji, kiedy po dłuższym postoju samochodu nie można uruchomić silnika, ponieważ akumulator jest prawie całkowicie rozładowany. Najczęściej powodem są usterki instalacji pojazdu, ale nie tylko.

Akumulatory nie są magazynami energii elektrycznej do długotrwałego jej przechowywania. W wyniku różnorodnych procesów chemicznych, jakie w nich zachodzą, może następować ich samoczynne rozładowywanie się. Regułą jest, że im starszy akumulator, tym szybciej i łatwiej się rozładuje nawet przy zdjętych klemach z jego biegunów. Jest to proces, na który użytkownik pojazdu nie ma żadnego wpływu. Natomiast ma wpływ na podobny do niego proces rozładowywania się akumulatora, zachodzący na jego powierzchni, z czego najczęściej nie zdaje sobie sprawy.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Na wszystkich elementach samochodu, w tym także na akumulatorze zbierają się przeróżne zanieczyszczenia. Niektóre z nich same są przewodnikami prądu lub stają się nimi np. w wyniku zawilgocenia. Dotyczy to zwłaszcza solanki, która po rozpyleniu podczas jazdy zimowymi drogami osiada wszędzie, gdzie tylko ma jakiś dostęp.

Zobacz także: Jak i kiedy wymieniać łożyska w prądnicach i alternatorach?

Nawet jej mikroskopijnie cienka warstwa, która znajdzie się pomiędzy biegunami akumulatora, przewodzi prąd elektryczny. Nie ma sposobu, aby określić, jak szybko następuję tą drogą rozładowanie akumulatora, dlatego należy zawsze utrzymywać przynajmniej jego górną część obudowy w czystości i co jakiś czas przemywać ją czystą wodą bez żadnych dodatków.

Aby sprawdzić, czy przyczyną rozładowywania się akumulatora nie są usterki instalacji samochodowej, a zwłaszcza jej izolacji, należy po zdjęciu klemy z ujemnego bieguna akumulatora, przy wyłączonych wszystkich odbiornikach prądu, włączyć pomiędzy nią i biegun wielozakresowy amperomierz, ustawiony początkowo na największy zakres (10-20A). Następnie stopniowo przechodzić na niższe zakresy, obserwując jego wskazania. Jeżeli wykaże on jakikolwiek przepływ prądu, będzie to dowodem na istnienie usterek w instalacji pojazdu.

Zobacz także: Jak działa gaźnik „Solex”

Możliwości jest wiele, zwłaszcza w pojazdach po wieloletnim użytkowaniu. Aby je stopniowo eliminować, należy kolejno usuwać bezpieczniki, aż do chwili, gdy amperomierz przestanie pokazywać przepływ prądu lub gdy spadnie on do poziomu kilku miliamperów, co jest normalnym zjawiskiem. Obwód, w którym należy szukać usterki, będzie tym, który zabezpiecza ostatni wyjęty bezpiecznik.

Jeżeli po wyjęciu wszystkich bezpieczników amperomierz nadal wykazuje przepływ prądu na poziomie powyżej kilkudziesięciu miliamperów lub większy, należy sprawdzić diody w alternatorze, czystość izolatora między obudową a głównym zaciskiem alternatora i czystość plastikowej (bakelitowej) obudowy styków wyłącznika elektromagnetycznego rozrusznika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 21.09.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby sprawdzić, czy przyczyną rozładowywania się akumulatora nie są usterki instalacji samochodowej, a zwłaszcza jej izolacji, należy po zdjęciu klemy z ujemnego bieguna akumulatora, przy wyłączonych wszystkich odbiornikach prądu, włączyć pomiędzy nią i biegun wielozakresowy amperomierz. Fot. Fotolia
Aby sprawdzić, czy przyczyną rozładowywania się akumulatora nie są usterki instalacji samochodowej, a zwłaszcza jej izolacji, należy po zdjęciu klemy z ujemnego bieguna akumulatora, przy wyłączonych wszystkich odbiornikach prądu, włączyć pomiędzy nią i biegun wielozakresowy amperomierz. Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama