REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać „usprawnienia” przedsprzedażne, czyli w jaki sposób auto przygotowano do oszukania kupującego?

Jakubowski Ryszard
Spryciarze sprzedający stare samochody potrafią stosować przeróżne sztuczki, dlatego przed zakupem auta należy je dokładnie sprawdzić. Fot. Fotolia
Spryciarze sprzedający stare samochody potrafią stosować przeróżne sztuczki, dlatego przed zakupem auta należy je dokładnie sprawdzić. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spryciarze sprzedający stare samochody potrafią stosować przeróżne sztuczki i zabiegi dla zmylenia kupującego. Niemal wszystkie można wykryć bardzo łatwo albo domyślać się ich istnienia po różnych symptomach.

Jeżeli sprzedający bardzo niechętnie zgadza się lub nie wyraża zgody na szczegółowe oględziny blach samochodu, połączone ze zdjęciem niektórych elementów wykładzin tapicerskich, prawdopodobnie chce ukryć partacko wykonane naprawy blacharskie albo nawet jakieś sztuczki z matą szklaną, czy zwykła gazetą, przyklejaną do zardzewiałych miejsc klejami chemoutwardzalnymi.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zmniejszyć lub zlikwidować poślizg paska klinowego?

REKLAMA

Jeżeli sprzedający unika przeprowadzenia jazdy próbnej lub dąży do jej maksymalnego skrócenia, ma sporo do ukrycia, zwłaszcza ze stanu silnika i bloku napędowego. Możliwe, że aby ukryć wycieki ze skrzyni biegów spuścił z niej olej i boi się, ze podczas jazdy próbnej może się ona zatrzeć. Boi się także, że nagranie silnika ujawni jego usterki i faktyczny stan, w tym duże luzy między tłokami i cylindrami.

Aby kupujący nie usłyszał hałasów ze skrzyni biegów, świadczących o jej dużym zużyciu, niektórzy sypią do niej drobne trociny, inni mieszają olej z towotem. Tylko jeden na kilka tysięcy kupujących sprawdza przed podpisaniem umowy, co znajduje się w skrzyni biegów i tylnym moście. Jeżeli skrzynia biegów i przekładnia główna (mechanizm różnicowy) nie mają korków spustowych, z ich zawartością nie zapoznaje się przed kupnem niemal nikt.

Przeciekającą chłodnicę uszczelni na kilka godzin spora porcja musztardy, lub fusy z kawy wrzucone do płynu chłodzącego. Na szczęście wycieki pozostawiają po sobie rdzawe plamy i zacieki, trudne do usunięcia, więc po dokładnych oględzinach korpusu silnika i radiatora chłodnicy można wykryć podstęp sprzedawcy. Plamy te, zamalowane wodoodpornym flamastrem, są nadal widoczne, choć trudniej je zauważyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak wyregulować gaźnik i ustawić wyprzedzenie zapłonu bez szczegółowych instrukcji serwisowych?

REKLAMA

Ciśnienie w cylindrach podniesie wlanie do nich przez gniazda świec zapłonowych lub żarowych po kilka centymetrów sześciennych gęstego oleju przekładniowego. To nic, że później zapieką się pierścienie tłokowe. W przypadku silników z zapłonem samoczynnym ciśnienie oleju można podnieść tak, że lampka kontrolna błyskawicznie zgaśnie po uruchomieniu silnika i nie zapali się po jego rozgrzaniu, napełniając miskę olejową gęstym, letnim olejem do silników wysokoprężnych.

Prawie nigdy stan licznika nie odpowiada rzeczywistemu przebiegowi pojazdu. Stąd pytanie o to, ile kilometrów rzeczywiście przejechał dany samochód jest w pełni uzasadnione. Nieuczciwy sprzedawca zwykle odpowiada „Tyle co na liczniku”. Uczciwy – zwłaszcza gdy nie jest pierwszym właścicielem samochodu, odpowiada zgodnie z prawdą: „Nie wiem”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA