| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Eksploatacja > Jakie są zasady obsługi technicznej pojazdów zabytkowych?

Jakie są zasady obsługi technicznej pojazdów zabytkowych?

Rozwiązania techniczne stosowane w pojazdach zabytkowych bardzo często różnią się w znacznym stopniu od tych, z którymi mamy do czynienia dziś. Toteż nie każdy mechanik potrafi naprawić oldtimera, a wielu nawet nie wie, jak wykonać przy nich podstawowe czynności obsługowe.

Każdy pojazd wymaga okresowych przeglądów, podczas których są wykonywane takie czynności obsługowe, jak wymiana filtru powietrza i oleju w silniku. W przypadku samochodów zabytkowych zakres czynności obsługowych jest o wiele większy. Wynika to zarówno z jakości materiałów, użytych do budowy takiego auta, jak i z rozwiązań technicznych i technologicznych, jakie w tamtych latach stosowano. 

Zobacz też: Jak uzupełnić płyn w układzie chłodzenia po jego wygotowaniu?

Dlatego wszystkie prace okresowe przy samochodach powinny być wykonywane w terminach, przewidzianych w instrukcjach obsługi. Jeżeli instrukcja jest niedostępna, należy stosować się do pewnych uniwersalnych reguł, które owocują pozytywnymi rezultatami nawet w przypadku, gdy odbiegają one od zasad, przyjętych przez producenta danego modelu pojazdu.

Najważniejszą czynnością obsługową w każdym pojeździe jest smarowanie trących o siebie części. Okresowemu smarowaniu podlegają zwłaszcza przeguby napędowe, w tym przeguby krzyżakowe półosiek i wałów napędowych. Należy smarować je przynajmniej raz na rok i nie rzadziej, niż co 15 - 20 000 kilometrów. Przeguby homokinetyczne wymagają częstszego uzupełniania smaru w osłonach, najlepiej co 10000 km, przy czym smar ten należy w całości wymieniać na czysty co 25 - 30 000 kilometrów.

Mniej więcej co 10 000 km lub częściej należy smarować wszystkie bez wyjątku elementy układu kierowniczego, takie jak zwrotnice, końcówki drążków kierowniczych i przekładnie kierownicze, z których największej troski wymagają tzw. maglownice. W tym samym czasie smaruje się także linki hamulca postojowego, cięgła i przeguby systemu zmiany biegów, równocześnie redukując zauważone w nich luzy. Podobnie często lub częściej należy zwilżać specjalnym olejem, lub ostatecznie zwykłym olejem silnikowym filcowy języczek smarujący krzywkę przerywacza w aparacie zapłonowym.

Zobacz też: Jakie oleje silnikowe mogą być używane w niektórych popularnych samochodach, już od dawna nie produkowanych?

Olej w silniku powinien być wymieniany co 10 - 12 000 km. Zbyt częste wymiany nie są wskazane. Współcześnie produkowane oleje są o wiele lepsze, niż te, które stosowano trzydzieści temu. Dlatego okres między wymianami może być wydłużony prawie dwukrotnie w stosunku do przewidzianego przez producenta silnika. Jednak zbyt rzadka wymiana oleju może być dla silnika niebezpieczna z uwagi na zanieczyszczenie filtrów, pogarszające cyrkulację, a tym samym smarowanie najważniejszych elementów silnika.

Olej przekładniowy wymienia się bardzo rzadko. Podawany w instrukcjach przebieg pomiędzy wymianami, zwykle wynoszący 15 lub 20 000 km może być bez żadnego ryzyka zwiększony dwu- a nawet trzykrotnie.

Podczas okresowej obsługi samochodu należy także sprawdzić poprawność ustawienia kąta wyprzedzenia zapłonu lub wtrysku, skontrolować regulacje gaźnika, sprawdzić stan i naciąg paska klinowego oraz odszukać i zlokalizować ewentualne wycieki olejów i innych płynów technologicznych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »