reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Eksploatacja > Paliwa do samochodów zabytkowych. Porada

Paliwa do samochodów zabytkowych. Porada

Naturalną konsekwencją postępu w konstrukcji silników spalinowych jest zmiana zadań stawianych zasilającym ich paliwom. Oto, jakie paliwa powinno stosować się do samochodów zabytkowych.

Zmianie uległy takie właściwości paliw jak skład chemiczny, zdolności myjące czy lotność. Czy możemy zatem bez obaw używać nowoczesnych paliw do zasilania zabytkowych pojazdów? Niestety nie, ale istnieją sposoby, aby dostosować skład spalin lub konstrukcję wiekowych silników w taki sposób, aby były wzajemnie kompatybilne.

Zobacz również: Muzea Motoryzacji: Gdynia

Do najważniejszych własności paliw przeznaczonych do silników z zapłonem iskrowym jest jego odporność na spalanie stukowe, określana mianem liczby oktanowej. To bardzo niekorzystne zjawisko polega na niekontrolowanym, detonacyjnym spalaniu mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania i daje się odczuć jako metaliczne odgłosy dzwonienia. Tego typu spalanie wpływa niszcząco na elementy układu korbowo-tłokowego silnika, zmniejszając przy okazji jego sprawność. Aby mu przeciwdziałać można zmienić skład paliwa, dodając większą ilość węglowodorów o wyższej liczbie oktanowej, ale ponieważ są to zwykle związki silnie toksyczne, konieczne było znalezienie innego rozwiązania problemu.

W latach dwudziestych ubiegłego stulecia zaczęto dodawać do benzyn czteroetylek ołowiu, jednak i one okazały się być trujące i niemożliwe do stosowania w silnikach z reaktorem katalitycznym, stąd musiały zostać zastąpione przez dodatki alkoholi i eterów. I tutaj pojawia się pierwszy problem posiadaczy wiekowych samochodów. W zabytkowych konstrukcjach dodatek ołowiu do paliwa miał również na celu wypełnianie żeliwnych powierzchni gniazd zaworowych oraz zaworów, chroniące te elementy przed zużyciem. W nowoczesnych silnikach problem rozwiązano zmianą materiałów, a w przypadku wiekowych silników mamy do wyboru albo wymianę newralgicznych elementów na unowocześnione, co rzecz jasna wiąże się ze sporymi kosztami, albo mieszanie z paliwem specjalnych dodatków, dostępnych choćby na stacjach paliw.

Zobacz również: Muzea motoryzacji: Poznań

Nowoczesne paliwa mogą się również okazać zbyt agresywne dla materiałów, z których wykonano połączenia i elementy układu paliwowego. Tutaj wymiana ich na ulepszone odpowiedniki jest konieczna, ale nie powinna być problemem, ponieważ znajdują się one w sprzedaży od lat. Obecnie oferowane na stacjach paliwa mają również podwyższone właściwości zmywające, które mogą spowodować zlikwidowanie osadów, pełniących w starym silniku funkcje uszczelniającą.

Aby zmniejszyć emisję szkodliwych węglowodorów do atmosfery dąży się do zmniejszenia lotności benzyn, co z kolei może skutkować utrudnionym rozruchem silnika zabytkowego pojazdu. Warto mieć również na uwadze, że paliwa starzeją się podczas ich przechowywania, więc w rzadko używanych oldtimerach, z czasem benzyna zgromadzona w baku może nie nadawać się do użytku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Konsekwencją postępu w konstrukcji silników spalinowych jest zmiana zadań stawianych zasilającym ich paliwom. fot. Citroen 2CV
Konsekwencją postępu w konstrukcji silników spalinowych jest zmiana zadań stawianych zasilającym ich paliwom. fot. Citroen 2CV

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama