| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Dopuszczalna prędkość jazdy autem z przyczepą

Dopuszczalna prędkość jazdy autem z przyczepą

Wybierając się w podróż autem z przyczepą warto zwrócić uwagę na limity prędkości jaki taki zespół pojazdów jest objęty. Jaka jest dopuszczalna prędkość samochodu z przyczepą na poszczególnych typach dróg w Polsce?

Podróżowanie samochodem ciągnącym przyczepę to nie lada wyzwanie. Kierowca musi zwracać uwagę nie tylko na ogromne gabaryty całego zespołu pojazdów, ale także na obowiązuje go, zdecydowanie bardziej restrykcyjne limity prędkości. Wysoka masa przyczepy (np. kempingowej) wpływa negatywnie na drogę hamowania, istotnie ją wydłużając. Co więcej, jest ona bardzo wrażliwa na boczne podmuchy wiatru, dlatego na autostradach musi poruszać się ze zdecydowanie mniejszą prędkością niż inne pojazdy osobowe.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Polecamy: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018 r.
Polecamy: Aktualny taryfikator mandatów 2018 r.

Przed wyjazdem w dłuższą trasę warto zrobić gruntowny przegląd techniczny przyczepy i auta, aby mieć pewność co do faktycznego stanu zespołu pojazdów.  Jeśli nasza przyczepa przeszła z wynikiem pozytywnym przedsezonowy test jakości, warto zadbać o odświeżenie naszych umiejętności i znajomości przepisów. Przed wyruszeniem w trasę pamiętajmy, że prowadząc zespół pojazdów obowiązują nas inne wielkości dopuszczalnych prędkości na polskich, ale też i zagranicznych drogach.

Zobacz też: Jak podróżować z przyczepą?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Poruszając się po naszym kraju w terenie zabudowanym obowiązują takie same ograniczenia prędkości, jakie obowiązują samochody osobowe (50 km/h lub 60 km/h). Poza obszarem zabudowania maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się zespół pojazdów, zależy od tego, czy jest to droga jednojezdniowa (70 km/h) czy dwujezdniowa (80 km/h). Mniejsze prędkości obowiązują także na drogach ekspresowych i autostradach (80 km/h).

Zobacz też: Maksymalna masa holowanej przyczepy dla prawa jazdy kategorii B

Przed podróżą poza granice Polski należy zapoznać się z przepisami państw, przez które będziemy przejeżdżać. Dla przykładu w Niemczech na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, poza terenem zabudowanym – 80 km/h, natomiast na drogach ekspresowych i autostradach, jeśli przyczepa posiada odpowiednią homologację, obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. Jeśli takiej homologacji przyczepa nie posiada, dopuszczalna prędkość na tego typu drogach wynosi 80 km/h.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »