reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Tańszy podatek akcyzowy od aut z silnikami powyżej 2000 cm3

Tańszy podatek akcyzowy od aut z silnikami powyżej 2000 cm3

Istnieje szansa, że w najbliższym czasie akcyza za samochody z silnikami o pojemności większej niż 2000 cm3 zostanie obniżona. Do Senatu trafił projekt przygotowany przez Komisję Infrastruktury mający zmienić archaiczny w swych założeniach przepis polskiego prawa.

Akcyza na importowane samochody

Wedle obowiązujących przepisów zapisanych w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, akcyza na importowane samochody wynosi:

  • 3,1 % wartości podstawy opodatkowania – dla samochodów osobowych o pojemności silnika poniżej 2000 centymetrów sześciennych;
  • 18,6 % wartości podstawy opodatkowania – dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych.

Oznacza to, że każde auto, którego silnik nawet minimalnie przekracza dopuszczalny limit 2000 cm3, objęte jest aż 6 krotnie większą akcyzą niż pozostałe samochody. Nie ma znaczenia czy mowa jest o aucie z motorem o pojemności skokowej 2,1 l czy 6,2 l. Oba objęte są identyczną stawką podatku akcyzowego.

Porsche Macan Turbo

Autor: Kamil Fraszkiewicz

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym zakłada, że akcyza na samochody z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3 zostanie obniżona z 18,6 % do 4,6 %. Oznaczałoby to, że byłaby tylko o 1,5% większa niż w przypadku aut z silnikami mniejszymi niż dwa litry pojemności.

Powody wysokiej akcyzy na silniki powyżej 2000 cm3

Skąd jednak taka zmiana stanowiska? Po prostu dlatego, że zmiana ta powinna nastąpić już kilkanaście lat wcześniej. Obecnie obowiązujące przepisy odwołują się bowiem jeszcze do czasów, gdy w Polsce mieliśmy swój własny przemysł motoryzacyjny. Ówczesnej władzy zależało na tym, aby ograniczyć import pojazdów z zagranicy, zwiększając popyt na rodzime samochody. Jako, że polskie fabryki produkowały auta z silnikami do 2,0-litrów pojemności skokowej, to taka granica została ustalona.

Zobacz też: Jak pobrać elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodów osobowych?

Oczywiście tworząc lub nowelizując przepisy powoływano się na względy szeroko rozumianej ekologii. Problem polega na tym, że przepisy te nie mają nic wspólnego z dobrem środowiska naturalnego. Nie różnicują aut ze względu na wiek czy normy emisji spalin, które spełniają. Z góry zakładają, że silniki 2,0-litrowe są dużo bardziej ekologiczne niż jednostki o pojemności 2,2 l. Jest to oczywiście absurd.

Nowoczesne silniki posiadają bowiem zaawansowane katalizatory redukujące emisję szkodliwych gazów do atmosfery. W rezultacie nawet 4-litrowy Diesel emituje mniej cząstek sadzy czy NOx niż wyeksploatowany silnik 1,9 z turbosprężarką.

Zobacz też: Przebieg auta a jego cena: sprowadzane samochody

Przepisy nie uwzględniają także tego, że nawet nowoczesny diesel pozbawiony przez jego właściciela filtra DPF może być bardziej szkodliwy dla środowiska niż 3,0-litrowy, benzynowy motor. Tego niestetety nie będą regulować także i nowe przepisy, choć w ich uzasadnieniu zostało o tym napomniane:

„W Polskiej rzeczywistości (…) stosunkowo nowe, kilkuletnie pojazdy z silnikami diesla o pojemnościach poniżej 2000 cm3 są pozbawiane filtrów (np. typu DPF w silniku 1,9 TDI lub 2,0) w celu uniknięcia kosztownych remontów oraz podwyższenia osiągów samochodu.  Silnik zasilany benzyną bezołowiową o pojemności 5000 cm3 nie degraduje środowiska naturalnego substancjami toksycznymi tak jak wszechobecne silniki diesla (1,9 lub 2,0) zwłaszcza bez stosownego filtra w układzie wydechowym.”

Zobacz też: Sprowadzane samochody – jak zarabiają na nich handlarze?

Być może w przyszłości Komisja Infrastruktury opracuje rozwiązania mające na celu wyeliminowanie z rynku aut, które ze względu na wysoki stopień zużycia, są niebezpieczne dla środowiska naturalnego, a w tym i dla ludzi. Choć dziś takie narzędzia istnieją, to okazują się prawie zupełnie nieskuteczne w działaniu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 12.04.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

silnik muscle car Fot. Fotolia
silnik muscle car Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama