reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Polskie drogi są coraz bezpieczniejsze: raport z wyapdków za 2014 rok

Polskie drogi są coraz bezpieczniejsze: raport z wyapdków za 2014 rok

Według raportu Policji za 2014 rok polskie drogi są coraz bezpieczniejsze. Z roku na rok sukcesywnie spada nie tylko liczba wypadków drogowych, ale przede wszystkim liczba zabitych i rannych w nich osób.

Liczba wypadów na polskich drogach w 2014 roku

Według raportów Policji za 2013 i 2014 rok liczba zdarzeń drogowych w Polsce powoli, acz sukcesywnie się zmniejsza. W 2013 doszło do 35 847 wypadków, za to w 2014 roku ich liczba spadła do 34 970. W szerszym ujęciu czasowym pozytywny trend jest jeszcze lepiej widoczny. W 2011 roku na polskich drogach miało miejsce aż 40 065 wypadków!

To co istotniejsze to fakt, że wraz ze zmniejszającą się liczbą wypadków drogowych w Polsce, spada także liczba zabitych i rannych w nich osób. W 2013 roku na polskich drogach śmierć poniosło 3 357 osób, w 2014 roku 3 202 (o 155 mniej niż w 2013 roku) a dla porównania w 2011 roku liczba ta wyniosła aż 4 189 osób!

Główne przyczyny wypadków drogowych w Polsce

To co nie zmienia się za to od lat w Polsce, to przyczyna wypadków drogowych. Brawura i nadmierna prędkość od lat sieją śmierć na drogach naszego Państwa (w 2014 roku 855 zabitych). Co ciekawe najtragiczniejsze w skutkach zdarzenia drogowe, w których ginie najwięcej osób ma miejsce późnym popołudniem, pomiędzy 18:00 a 19:00 godziną, przy dobrych warunkach pogodowych. Paradoksalnie, im gorsze warunki do jazdy, tym liczba zabitych się zmniejsza. W 2014 roku najwięcej osób poniosło śmierć w wypadkach mających miejsce przy dobrych warunkach pogodowych (aż 1995 osób), za to najmniej (tylko, lub aż 34 osoby) gdy jeździe autem towarzyszyły opady śniegu.

Zobacz też: Więcej fotoradarów, wiecej wypadków?

Dobra pogoda sprzyja wypadkom drogowym

Warto zauważyć, że drugą przyczyną wypadków Polsce jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innemu użytkownikowi drogi (w 2014 roku 323 zabitych). Zdarzenia takie mają miejsce przede wszystkim na skrzyżowaniach z pierwszeństwem przejazdu oraz prostych odcinkach drogi. To zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że widoczność w tego typu miejscach jest znacznie lepsza niż na zakrętach czy w okolicach wzniesień, a mimo to liczba wypadków jest tam największa.

Do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach przyczynia się budowa dróg szybkiego ruchu takich jak autostrady i drogi ekspresowe. Pozwalają one zmniejszyć liczbę punktów, w których przecinają się różne kierunki jazdy. Niestety także i na nich rośnie liczba wypadków. Nadal są to jednak wartości marginalne, na tle innych rodzajów dróg w Polsce.

Wyraźną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach Policjanci odnotowują wraz z wprowadzeniem przepisu umożliwiającemu zatrzymanie kierującemu prawa jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Surowa kara wyraźnie przytemperowała chęć do łamania przepisów dotyczących prędkości wielu piratom drogowym. Problemem może być jednak fakt, że przepis ten zdaniem wielu ekspertów jest niezgodny z konstytucją. Czy Trybunał Konstytucyjny też tak stwierdzi? Będziemy o tym informować Was w przyszłości!

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Liczba wypadów na polskich drogach w 2014 roku Fot. Fotolia
Liczba wypadów na polskich drogach w 2014 roku Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama