| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Przywileje dla właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych w Polsce

Przywileje dla właścicieli aut hybrydowych i elektrycznych w Polsce

Właściciele aut elektrycznych i hybrydowych mogą coraz częściej poruszać się po polskich miastach na specjalnych przywilejach. Jakie korzyści niesie posiadanie pojazdu z ekologicznym napędem?

Korzyści z posiadania auta elektrycznego lub hybrydowego w Polsce

W odpowiedzi na alarmujące raporty dotyczące zanieczyszczenia powietrza w wielu metropoliach naszego kraju, polskie miasta wprowadzają udogodnienia dla właścicieli samochodów hybrydowych i elektrycznych. Kierowcy niskoemisyjnych pojazdów mogą już korzystać z przywilejów w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Toruniu i Tarnowie.

Polskie miasta dołączają do szybko rosnącej grupy światowych metropolii, które premiują właścicieli aut przyjaznych środowisku. Przywileje obejmują uprawnienia do wjazdu w strefę objętą zakazem ruchu, jak na przykład teren warszawskiego Traktu Królewskiego. Posiadacze samochodów o napędzie elektrycznym i hybrydowym, zarejestrowanych w Warszawie, takich, jak Mitsubishi i-MiEV czy Mitsubishi Outlander PHEV mogą wjechać do tej strefy dzięki posiadaniu identyfikatora wydawanego przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy (oto link z informacjami na temat tej przepustki http://www.zdm.waw.pl/sprawy-w-zdm/identyfikatory/identyfikatory-tk/)

Jakość powietrza lepsza dzięki pojazdom elektrycznym?

Mieszkańcy Wrocławia, którzy zdecydowali się na zakup samochodów elektrycznych lub hybrydowych mogą bezpłatnie korzystać ze stacji szybkiego ładowania i są zwolnieni z opłat za parkowanie, niezależnie od czasu i miejsca swego postoju. Z opłat parkingowych zwolnieni są także właściciele takich pojazdów w Gdańsku http://www.gdansk.pl/bip/subpages/akty_prawne/pliki/2013/URM_2013_6_1033.pdf,Katowicachhttps://bip.um.katowice.pl/dokumenty/2013/3/13/1363163979.pdf) i Toruniu http://www.bip.torun.pl/files/doc/557_13_01.pdf) a jedynie symboliczna opłata jest pobierana w Szczecinie (http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/C030B7373CFA4FAD8F24DC7070B3C309/564.pdf) i Tarnowie http://bip.malopolska.pl/umtarnow/Article/get/id,907189.html. W Krakowie parkowanie dla posiadaczy miesięcznych abonamentów jest o połowę tańsze.

Zobacz też: Sprzedaż aut hybrydowych rośnie, liczba ich kradzieży także!

Programy przyjazne środowisku w polskich miastach są stopniowo rozwijane – w ich ramach planuje się rozbudowę sieci stacji ładowania pojazdów hybrydowych i elektrycznych oraz włączane takich aut do flot komunikacji miejskiej i służb komunalnych a także kolejne przywileje dla posiadaczy: korzystanie z pasów dla autobusów, dostęp do stref wyłączonych z ruchu kołowego lub z ograniczonym ruchem czy całkowicie bezpłatne parkowanie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »