REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązywanie umów o pracę – po zmianach przepisów

Rozwiązywanie umów o pracę – po zmianach przepisów. /fot. Fotolia
Rozwiązywanie umów o pracę – po zmianach przepisów. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 22 lutego 2016 r. w stosunku do pracowników zatrudnionych na czas określony oraz na zastępstwo trzeba będzie stosować okresy wypowiedzenia właściwe dla umów na czas nieokreślony. Będą one zatem zależne od stażu pracy u danego pracodawcy. Po zmianie przepisów pracodawca będzie też mógł jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić z mocy samego prawa, na podstawie porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Niedopełnienie formalności w zakresie rozwiązania umowy o pracę może skutkować przywróceniem pracownika do pracy przez sąd pracy lub przyznaniem mu odszkodowania.

REKLAMA

Upływ okresu umowy o pracę

Terminowe umowy o pracę rozwiązują się z mocy prawa w dniu określonym w tej umowie jako termin zakończenia jej obowiązywania. Przykładowo, w przypadku umowy na czas określony będzie to data wskazana w tej umowie lub upływ okresu, na jaki została zawarta. Przy umowie na zastępstwo będzie to powrót do pracy zastępowanego pracownika. Strony stosunku pracy nie muszą zatem składać żadnych dodatkowych oświadczeń potwierdzających rozwiązanie takiej umowy o pracę. Dzieje się to z mocy prawa i jedynym obowiązkiem pracodawcy jest rozliczenie się z pracownikiem oraz wydanie mu świadectwa pracy potwierdzającego okres zatrudnienia. Od 22 lutego 2016 r. zostaną zlikwidowane umowy na czas wykonywania określonej pracy. Po nowelizacji przepisów nadal jednak będą funkcjonować tego rodzaju umowy, które zostały zawarte przed 22 lutego 2016 r. Do tych umów będziemy stosować dotychczasowe przepisy. Zatem umowy na czas wykonywania określonej pracy zawarte przed zmianą przepisów również rozwiążą się z upływem terminu, na jaki zostały podpisane.

Zobacz serwis: Moja firma

Porozumienie stron

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest możliwe w każdym czasie i w dogodnym dla stron umowy terminie. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik pozostaje w tym czasie na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu chorobowym, czy jest nieobecny w pracy z powodu innej usprawiedliwionej przyczyny. Decydujące znaczenie ma zatem w tym przypadku wola stron stosunku pracy.

Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym od 4 do 15 stycznia 2016 r. W trakcie urlopu znalazł bardziej korzystną ofertę pracy i po przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej został pozytywnie zaopiniowany jako kandydat do pracy u nowego pracodawcy, począwszy od 13 stycznia 2016 r. W związku z tym 12 stycznia 2016 r. pracownik zwrócił się do dotychczasowego pracodawcy z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracodawca przychylił się do wniosku pracownika. Za pozostałą niewykorzystaną część urlopu wypłacono mu ekwiwalent pieniężny. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma również przeszkód prawnych, aby do takiego rozwiązania doszło w trakcie trwającego okresu wypowiedzenia umowy pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron stosunku pracy wypowiedziała umowę oraz jakiej długości obowiązywał okres wypowiedzenia. Również w tym przypadku decydująca będzie wola stron stosunku pracy.

REKLAMA

Jeżeli pracownik składa prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w konkretnym dniu, pracodawca może przychylić się do takiej prośby bądź odmówić. Gdy pracodawca wyrazi zgodę na porozumienie stron, wskazując jednak inną datę rozwiązania umowy niż zaproponowana przez pracownika, to aby doszło do rozwiązania umowy za porozumieniem, pracownik będzie musiał wyrazić zgodę na zaproponowany przez pracodawcę nowy termin rozwiązania umowy.

Pracownik złożył pracodawcy wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron 22 stycznia 2016 r. Pracodawca dokonał na piśmie następującej adnotacji: „zgoda w dniu 25 stycznia 2016 r.” i przekazał pismo do zakładowego działu kadr. 25 stycznia pracownikowi wystawiono świadectwo pracy z terminem rozwiązania umowy na ten dzień w trybie porozumienia stron. Takie postępowanie pracodawcy nie było prawidłowe, ponieważ nie doszło do rozwiązania umowy o pracę. Dla skutecznego rozwiązania umowy w tym dniu adnotacji na tym piśmie musiałby również dokonać pracownik, wyrażając zgodę na rozwiązanie umowy o pracę 25 stycznia 2016 r. W przeciwnym razie do rozwiązania umowy nie dochodzi ani 22, ani 25 stycznia 2016 r., a stosunek pracy pracownika trwa nadal.

Nie ma ustalonego maksymalnego okresu od zawarcia porozumienia – w zakresie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron – do tego rozwiązania. Teoretycznie okres ten może być długi (nawet kilkumiesięczny) i nie będzie to sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Jeżeli tylko jest taka wola stron, to mogą one w zawartym porozumieniu wskazać nawet dość odległy termin, w którym chcą, aby łącząca ich umowa o pracę rozwiązała się.

Przepisy prawa pracy nie przewidują żadnej szczególnej formy rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Do takiego rozwiązania dojdzie zatem nawet w przypadku ustnego porozumienia pracodawcy z pracownikiem w tym zakresie. Warto jednak, aby w celach dowodowych takie rozwiązanie było potwierdzone na piśmie. Może być ono sporządzone odręcznie przez pracownika i nie musi zawierać żadnych szczególnych elementów, uzasadnień ani pouczeń. Wystarczy, że wynika z niego wola strony stosunku pracy do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron w konkretnie wskazanym dniu. Pracodawca może również wspólnie z pracownikiem spisać porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Rozwiązywanie umów o pracę – po zmianach przepisów

W artykule m.in.:

  • Rozwiązanie umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem
  • Skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia
  • Zwolnienie pracownika z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia
  • Konsultacja związkowa
  • Przyczyna wypowiedzenia umowy
  • Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę
  • Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
  • Wygaśnięcie stosunku pracy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA