REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawienia systemowe w biznesie receptą na problemy Twojej firmy

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Ustawienia systemowe w biznesie jako recepta na problemy firmy / fot. Fotolia
Ustawienia systemowe w biznesie jako recepta na problemy firmy / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Częste rotacje pracowników, kryzys finansowy, czy konflikty między pracodawcą a podwładnymi to rzeczywistość niemal każdej firmy. Zwykle też, mimo stosowania wielu rozwiązań, problemy te trwają, powodując koszty i psując atmosferę miejsca pracy. Odpowiedzią na te sytuacje i inne, zdawałoby się nierozwiązywalne kłopoty w firmie jest metoda ustawień systemowych w biznesie Berta Hellingera.

Nowa odsłona znanej metody

Metoda ustawień systemowych, sama w sobie nie jest niczym nowym. Jednak dotychczas znana była wyłącznie psychologom i psychoterapeutom, stosującym ją w terapiach rodzin i związków. Z czasem poszerzono jej zastosowanie o możliwość prowadzenia ustawień w biznesie i organizacjach, które swoją strukturą w wielu przypadkach bardzo przypominają rodzinną hierarchię. Choć metoda ta cieszy się popularnością w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech i Holandii, to w Polsce niewiele się o niej słyszy. Trudno jednak dalej lekceważyć ten potencjał jeśli zastosowanie tej metody przyczyniło się do sukcesu takich znanych marek, jak: IBM, Microsoft, Konica, Dresdner Bank, czy HP.

REKLAMA

Na jakie problemy?

Ustawienia Hellingerowskie dobrze sprawdzają się w tych problemach, w których czynnik ludzki ma zasadnicze znaczenie. Najczęściej wykorzystuje się je do poprawy relacji między pracownikami, kiedy dotychczasowe szkolenia z komunikacji nie przyniosły spodziewanych efektów.  Przydać mogą się również w takich sytuacjach, jak: trudności w zarządzaniu firmą, strukturalne i personalne zmiany w przedsiębiorstwie, nadmierna rotacja pracowników, zaburzony przepływ informacji,  czy spadek motywacji podwładnych.

Zobacz także: Motywacja zespołu, czyli pieniądze to nie wszystko

W firmie jak w rodzinie

Podstawową zasadą na jakiej opiera się metoda ustawień jest fakt, że każda firma to system, w którym każdy element ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania całości. Pod tym względem organizacja bardzo przypomina rodzinę - jej członkowie, choć związani ze sobą różnymi relacjami, mają odmienne doświadczenia i zajmują inne miejsce w hierarchii. W firmie jak i w familii  są tacy, co czują się niedocenieni, jak i  ci, którzy bezzasadnie uzurpują sobie władzę. Różni je jednak to,  że miejsce pracy zawsze można opuścić, podczas gdy w rodzinie jest się całe życie. Będąc częścią każdego z tych systemów trudno obiektywnie spojrzeć na problemy jakie się w nich pojawiają i dojrzeć właściwe rozwiązanie, jest to jednak możliwe dzięki metodzie Hellingera.

Zobacz także: Cechy zgranego zespołu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teatr życia biurowego

W ustawieniach, podobnie jak w teatrze, wybiera się „aktorów”, którzy nie mając nic do czynienia z problemem, przyjmują na siebie rolę poszczególnych elementów firmy (np. rolę dyrektora, menedżera, asystenta, itp.). Następnie trener, w oparciu o wiedzę, dotyczącą tej organizacji, poszukuje dla nich właściwego miejsca w przestrzeni, innymi słowy: dokonuje ustawienia. Zadaniem „aktorów” jest uważne śledzenie tego, jak czują się w określonym miejscu. Zaskakującym jest, że osoby te zaczynają czuć się w ustawieniach jak ci, których reprezentują. Ostatecznie, poszukiwanie adekwatnego rozwiązania wiąże się więc z odnalezieniem takiego miejsca, w jakim „aktorzy” będą czuli się dobrze.

Reguły gry

Organizacja, jak każdy inny system, nie może istnieć bez zasad. Nie zawsze są one formułowane w sposób dosłowny, jednak mimo to, intuicyjnie czujemy ich istnienie. Hellinger w swoich refleksjach nad organizacją wymienia trzy podstawowe zasady: 1. przynależności, 2. hierarchii i 3. równowagi w dawaniu i braniu, które muszą być przestrzegane, żeby została zachowana równowaga w przedsiębiorstwie. Ich przekroczenie wiąże się z powstaniem sieci uwikłań między pracownikami, które zaburzają pracę całej firmy. W ustawieniach podkreśla się, że organizacja potrzebuje władzy i hierarchii. Ludzie źle się czują, kiedy nie wiedzą kto zarządza w firmie lub gdy nie potrafią określić swojego miejsca w organizacji. Przykładem takich problemów mogą być nadmiernie partnerskie relacje między szefem a podwładnymi, które wzbudzają w pracownikach koncentrację na rywalizacji, a nie na powierzonych zadaniach. Zasada hierarchii podkreśla też wyższą pozycję osób o dłuższym stażu  nad tymi, które dopiero zaczynają pracę w firmie. Dlatego też nowo przybyły menedżer, zamiast zacząć od wprowadzania innowacji, powinien zasięgnąć opinii tych, którzy od lat pracują w tym miejscu. Podobnie jest z oceną wkładu, jaki każdy wnosi przez swoją pracę. Ci, których zasługi są największe, mają pierwszeństwo nad tymi, którzy wnieśli niewiele. Założyciel firmy ma tutaj szczególne znaczenie - jego wkład to stworzenie miejsc pracy innym, stąd prawo do decydowania. Ta zasada zostaje przekroczona, jeśli zatrudnia się „po znajomości”. Obecność takiej osoby rodzi poczucie niesprawiedliwości u współpracowników, a co za tym idzie, obniża ich motywację do pracy. Przywrócenie równowagi, koniecznej dla rozwoju firmy, wymaga wtedy przeprowadzenia odpowiedniego ustawienia.

Zobacz także: Poprawne relacje ze współpracownikami

Skorzystać czy nie?

Metodę ustawień Hellingerowskich w biznesie docenia się głównie za szybkość działania. Stosunkowo w krótkim czasie można ustalić sieć powiązań między pracownikami i ich wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do szkoleń całego zespołu, ustawienia są znacznie tańsze i nie przerywają pracy w firmie, bo całość działań prowadzona jest na osobach niezwiązanych z problemem. Relatywnie małe koszty i możliwość pracy bez udziału całej załogi to ważne zalety, zwłaszcza dla korporacji, w których od szybkości wprowadzonych działań zależy finansowy sukces. Wiele dziś jednak zależy od samych pracodawców - czy spróbują możliwości tej szeroko dyskutowanej metody, czy pozostaną przy „twardych” rozwiązaniach.

Karolina Bodzioch

www.treco.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA