Kategorie

Zarządzanie w firmie

Elżbieta Jachymczak
Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją
Zarządzanie w firmie /Fot. shutterstock.com
www.shutterstock.com
Małe, duże, jednoosobowe, kapitałowe, prywatne czy państwowe - każda firma musi być zarządzana. Bez odpowiedniego kierownictwa oraz zgranego zespołu pracowników ciężko jest osiągać cele postawione przed przedsiębiorstwem. Dobrze wykształcona i doświadczona kadra menadżerska może dodać firmie skrzydeł i poprowadzić ją we właściwym kierunku. Czym jest zarządzanie w firmie? Jakie są elementy strategiczne zarządzania? Na co zwracać uwagę prowadząc firmę?

Według podręczników do zarządzania, zarządzanie można określić jako zbiór działań takich jak planowanie, organizowanie, kierowanie ludźmi i kontrolowanie, skierowanych na zasoby organizacji jakimi są ludzie, finanse, rzeczy materialne czy posiadane informacje, wykonywanych z zamiarem osiągnięcia celów firmy w sposób sprawny i skuteczny. Zarządzaniem możemy nazwać każde działanie mające na celu zrealizowanie zamierzonych planów czy strategii. Aby skutecznie zarządzać firmą potrzebni są odpowiedni ludzie, którzy swym przywództwem wyznaczą cel i poprowadzą zespół tak, aby możliwie szybko i sprawnie można było go osiągnąć. Sprawne zarządzanie firmą to również zarządzanie zmianą, zarządzanie projektami, budżetowanie czy zarządzanie strategiczne. Każdy z tych etapów jest związany z działalnością firmy i ma bardzo ważny wpływ na wynik finalny działalności. Dzisiejsze firmy to zarówno małe przedsiębiorstwa jednoosobowe, które należy wspierać aby mogły się prawidłowo rozwijać jak również duże korporacje, których struktury organizacyjne są mocno rozbudowane a zarządzanie spoczywa na najwyżej postawionych osobach w firmie. Bez względu na to warto zaznaczyć, że bez planowania, organizowania, przywództwa i kontroli nie ma skutecznego zarządzania firmą.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Jakie są elementy strategiczne zarządzania?

Reklama

Planowanie to działanie polegające na wyznaczaniu celów i określaniu strategii w jakim kierunku ma podążać polityka firmy. Planowanie obejmuje zarówno cele długo- i krótkoterminowe. Krótkoterminowe czyli te do 1 roku czasu mogą dotyczyć np. wielkości planowanej sprzedaży w danym roku, wysokości przychodów jakie firma powinna osiągnąć, jakimi metodami będziemy osiągać te cele czy ile ludzi będzie potrzebnych do zrealizowania zaplanowanych celów. Długoterminowe zazwyczaj określają strategię firmy oraz kierunek działania.

Organizując pracę w firmie, przy ogólnych założeniach i celach wyznaczonych przez osoby zarządzające, należy pamiętać, aby zwrócić uwagę, jakimi metodami będzie możliwe osiągnięcie celów. Dobra organizacja pracy to taka, gdzie każdy wie co ma robić i to robi. Przyjęte procedury oraz procesy pozwalają pracownikom sprawnie funkcjonować przybliżając ich każdego dnia do realizacji celu. Aby cel mógł zostać osiągnięty warto zastosować metodę małych kroków a tym samym zorganizować pracę w firmie na każdym etapie realizacji.

Zobacz: Zarządzanie

Zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji to bardzo wymagająca rola. Nie każdy może być menadżerem, za którym pójdą ludzie. Kierowanie to nie to samo co przewodzenie. Najistotniejszą cechą menadżera powinna być umiejętność motywowania ludzi, z którym współpracuje. Menadżer, który potrafi zainspirować pracowników do działania, który swoimi działaniami daje przykład jak dbać o rozwój, który cieszy się kiedy jego pracownicy dają więcej od siebie niż jest to wymagane to bardzo cenny skarb w firmie.

W trakcie realizowania celów w firmie należy podejmować również działania kontrolne. Pokazując one na jakim etapie realizacji celów jesteśmy, co jeszcze zostało do zrobienia oraz czy nie jest wymaga korekta jakiegoś elementu czy etapu działania.

Na co zwracać uwagę prowadząc firmę?

Określając strategię w firmie oraz wyznaczając cele jakie powinny zostać zrealizowane pamiętajmy aby nie oczekiwać zbyt szybkich i zbyt wysokich zysków. Każde działanie wymaga czasu oraz precyzji wykonania. Jak mówi niemieckie przysłowie „Eile mit Weile” co oznacza „spiesz się powoli”. Prowadząc firmę warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu zarządzania, a jeśli nie czujemy się wystarczająco mocno w tej roli pamiętajmy, że warto oddelegować takie zadania, tym, którzy zrobią to za nas lepiej. Nie zapominajmy, że nawet jeśli firma osiągnie swój sukces potrzebuje ona ciągłego rozwoju i motywacji. Jedną z możliwości doskonalenia się przez pracowników jest uczestnictwo w szkoleniach.

http://elzbietajachymczak.ro-partners.pl/events/546,show,Szkolenie+LIFE+BALANCE+SEMINAR.htm

Działajmy poprzez doświadczenie.

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Subskrypcyjny model sprzedaży - zagrożenia dla firm

  76 % internautów nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za dostęp do artykułów w sieci. Jest to poważna bariera dla rozwoju modelu subskrypcyjnego w polskich mediach.

  Konsultacje ws. uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią

  Zakończyły się dwustronne konsultacje między UE a Zjednoczonym Królestwem w sprawie uprawnień do połowów na 2021 i 2022 r. Co dalej ze współpracą w dziedzinie rybołówstwa?

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  50% przedsiębiorców boi się o płynność [BADANIE]

  Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP stoi przed wyzwaniem, jakim jest utrzymanie płynności finansowej. Jednocześnie 3/4 firm ma odłożone środki pieniężne, po które może sięgnąć w razie potrzeby.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

  Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Startupowcy muszą nauczyć się rozmów z funduszami venture capital

  Pierwszy dialog między reprezentantem funduszu venture capital a start-upem przypomina nieco rozmowę kwalifikacyjną. Jest to pewna utarta konwencja, w ramach której padają podobne pytania: o model biznesowy, konkurencję, plan rozwoju czy oczekiwania względem wartości spółki.

  Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

  Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.