| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie w firmie

Odpowiedzialność za nielegalne oprogramowanie w firmie

W przypadku wykrycia na firmowych komputerach nielegalnego oprogramowania odpowiedzialność ponosi właściciel firmy. Czy jednak za samowolne działalnie pracownika, o którym nie wiedział pracodawca zawsze poniesie on odpowiedzialność? Grzywna za tego rodzaju działania jest często bardzo wysoka i jej zapłata przekracza możliwości zapłaty zwłaszcza w małych firmach.

Nielegalne polecenie służbowe

W przypadku tak skonstruowanych przepisów ciężko się nie zgodzić, iż mimo wszystko większą odpowiedzialność zawsze ponosi pracodawca. Co jednak w sytuacji, gdy to właśnie pracodawca wydał polecenie służbowe (ustnie), aby tego rodzaju soft został zainstalowany w celu cięcia kosztów? W dobie kryzysu mało jest osób, które sprzeciwiłyby się tego rodzaju działaniu z obawy o utratę pracy, a tymczasem korzysta na tym pracodawca mogąc zwolnić się częściowo od odpowiedzialności. Obecnie prowadzonych jest wiele akcji mających na celu zachęcenie do zgłaszania przestępstwa na policję lub do BSA - organizacji zrzeszającej komercyjnych producentów zamkniętego oprogramowania komputerowego, które następnie przekazują informację do organów ścigania.

Ochrona wzorów przemysłowych - vademecum 

Szacuje się, że około połowa firm w Polsce korzysta z nielegalnego oprogramowania. Większość stanowią małe firmy, którym kontrolę pod tym kontem zleca się dość rzadko, częściej sprawdzane są większe firmy, dlatego problem ma nadal tak wielką skalę. Warto zaznaczyć, iż łamie prawo nie tylko ten, kto korzysta z oprogramowania nielegalnie pobranego z Internetu i powielający je, również nielegalnym korzystaniem z oprogramowania jest instalowanie go na większej ilości stanowisk niż zapisano w licencji lub instalowanie w firmie oprogramowania zakupionego do domu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »