reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak skutecznie zabezpieczyć dane w profilu użytkownika?

Jak skutecznie zabezpieczyć dane w profilu użytkownika?

Każdego dnia tworzymy mnóstwo danych, a w większości przypadków nawet nie jesteśmy tego świadomi. A musimy wiedzieć, że ślady swojej działalności zostawiamy nie tylko w Internecie, ale również na własnym komputerze. Jak to się dzieje i w jaki sposób to zatrzymać?

Całe stosy protokołowanych danych są pozostawiane każdego dnia na dysku naszego komputera przez system Windows i zainstalowane aplikacje. O ile z komputera korzysta tylko jedna osoba, nie mamy się czym martwić, jeśli jednak z danego komputera korzysta kilku użytkowników, może dojść do kradzieży danych i demaskowania naszych poczynań przy komputerze.

Trzeba pamiętać, że niemal wszystkie foldery systemowe i programowe mogą zawierać ciekawe informacje, które mogłyby stać się cennym łupem dla nadgorliwych i bardzo ciekawskich osób. W środowiskach Vista i Windows 7 ślady po użytkowniku są przechowywane w podkatalogu AppData danego profilu. Może to być na przykład katalog: C:\Users\[nazwa użytkownika]\AppData. W starszym systemie Windows XP dane tego typu gromadzone są w folderach Ustawienia lokalne i Dane aplikacji. Oba te foldery znajdują się w katalogu danego profilu, a więc na przykład w katalogu C:\Documents and Settings\[nazwa użytkownika]\.

Sprawdź również: Modułowe centra danych – czy to dobre rozwiązanie dla firmy?

Jeśli jesteśmy posiadaczem danego komputera i jako jedyny posiadamy konto administratora, wystarczy sprawić, aby pozostali użytkownicy korzystali z innych kont z ograniczonymi uprawnieniami. Warto utworzyć takie konto nawet, jeśli tylko na chwilę pożyczamy obcej osobie nasz komputer. W tym celu klikamy na menu Start lub ikonkę Windows w lewym dolnym rogu, a następnie przechodzimy do Panelu sterowania i Konta użytkowników. Z poziomy tego okna zakładamy nowe konto użytkownika z ograniczonym dostępem.

W każdej sytuacji należy chronić swoje dane, bez względu na to czy jesteśmy jedynym użytkownikiem komputera, czy współdzielimy sprzęt z wieloma osobami. Nie każdy z użytkowników ma czyste zamiary, a wystarczy chwila nieuwagi, by nasze dane wyciekły do Internetu lub zostały wykorzystane w niecnych celach. 

Polecamy: Jak wprowadzić modułowe centra danych do firmy?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Całe stosy protokołowanych danych są pozostawiane każdego dnia na dysku naszego komputera przez system Windows i zainstalowane aplikacje.
Całe stosy protokołowanych danych są pozostawiane każdego dnia na dysku naszego komputera przez system Windows i zainstalowane aplikacje.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama