| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Umorzenie należności z tytułu składek ZUS do 2015 r.

Umorzenie należności z tytułu składek ZUS do 2015 r.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają należności z tytułu nieopłaconych składek ZUS z tytułu prowadzonej przez nich działalności mogą złożyć wniosek o umorzenie długów do 15 stycznia 2015 r. Każdy z dłużników musi jednak złożyć w ZUS stosowny wniosek oraz spełnić wszystkie wymagane warunki.

Decyzja ZUS w sprawie umorzenia

Złożenie wniosku do ZUS skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego, które kończy się wydaniem  decyzji administracyjnej. W tej kwestii ZUS może wydać więcej niż jedną decyzję. Może to być:

  1. decyzja umarzająca postępowanie,
  2. decyzja wstępna, wydawana przez organ rentowy i określająca warunki skorzystania z abolicji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych postępuje wówczas zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego i co do zasady powinien wydać decyzję nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 § 3 kpa). Jeżeli w toku postępowania sprawa nie zostanie załatwiona w terminie, ZUS podaje przyczyny zwłoki i wyznacza nowy termin do załatwienia sprawy.

Z chwilą uprawomocnienia się decyzji wstępnej oraz spełnieniu wszystkich warunków, ZUS wydaje decyzję końcową o umorzeniu zaległości składkowych bądź odmowie umorzenia należności.

Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia odwołania od niekorzystnej dla niego decyzji administracyjnej. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję w sprawie do właściwego sądu okręgowego w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Zgodnie z art. 83 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia.

Zobacz: Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK