| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe tylko niektórym płatnikom. Od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. pozostali będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej, która będzie ich obowiązywać przez cały rok składkowy. Pierwsze składki w nowej wysokości będą opłacane za kwiecień w maju 2014 r.

Jeśli natomiast płatnik w 2013 r. w przeliczeniu na miesiąc zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób, to w nowym okresie składkowym zaczynającym się 1 kwietnia 2014 r. ma obowiązek opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50% najwyższej stopy procentowej składki ustalonej dla grup działalności na dany okres. W związku z tym, że najwyższa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi od 1 kwietnia 2012 r. (nie została zmieniona) 3,86%, płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych są zobowiązani do opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,93%.

Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy

Płatnicy zgaszający do ubezpieczenia nie więcej niż 9 osób płacą składkę wypadkową w wysokości 1,93%.

Taką samą składkę na ubezpieczenie wypadkowe muszą opłacać płatnicy, którzy nie podlegają wpisowi do rejestru REGON (bez względu na liczbę osób zgłoszonych do tego ubezpieczenia).

Odpowiedzialność płatnika

Jeśli płatnik zobowiązany do samodzielnego ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe zaniży lub zawyży tę stopę w wyniku nieprawidłowego ustalenia liczby ubezpieczonych lub grupy działalności, po stwierdzeniu nieprawidłowości jest zobowiązany ponownie ustalić stopę procentową na podstawie prawidłowych danych oraz do złożenia korekt dokumentów rozliczeniowych. Jeśli składka była zaniżona, musi dodatkowo opłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę. W takim przypadku ZUS w drodze decyzji podwyższa stopę procentową na cały rok składkowy o 50% ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Jeśli natomiast skutkiem błędnego ustalenia liczby ubezpieczonych lub grupy działalności będzie zawyżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, to płatnik we własnym zakresie ustala stopę procentową na podstawie prawidłowych danych. Może również wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconych składek, a jeżeli tego nie zrobi, nadpłacone składki zostaną mu zaliczone na poczet przyszłych składek.

ZUS ZSWA – termin na złożenie informacji

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 27–34 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322; ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 637),

● § 2–5, § 8–9, załącznik nr 1–2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (j.t. DzU z 2013 r. poz. 878),

● załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (DzU nr 251, poz. 1885; ost. zm. DzU z 2009 r. nr 59, poz. 489).

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autor: Maria Gałecka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK