REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód jesienią i zimą

Ireneusz Tymiński
Na szczególną uwagę zimą zasługuje akumulator.
Na szczególną uwagę zimą zasługuje akumulator.

REKLAMA

REKLAMA

Jesienią i zimą warto szczególnie zadbać o samochód. Dobór odpowiednich zimowych opon, kontrola prawidłowego ciśnienia w kołach, a także dobra żywotność akumulatora, wpływają na stabilność i komfort jazdy. Z kolei umiejętne używanie świateł przeciwmgielnych pozwala zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i kultury na drodze. Ważny element wyposażenia auta, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, stanowi system ABS oraz dodatkowe narzędzia niezbędne zimą.

Dlaczego opony zimowe?

Zimowe ogumienie jest efektywne w użyciu przy określonej temperaturze. Letnie, twardsze opony, których mieszanka jest odporna na nadmiar ciepła, nie nagrzewają się dostatecznie przy niskiej temperaturze.

REKLAMA

Co za tym idzie nie zapewniają dobrej przyczepności. Bardziej miękka guma opon zimowych przy temperaturze poniżej 7 stopni, zapewnia lepszą przyczepność, czego efektem jest krótszy czas hamowania, zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni. Dodatkowo, w oponach tych znajduje się więcej wyżłobień, dzięki którym woda, czy też stopiony śnieg są lepiej drenowane.

Dodatkowo firmy branży CFM (Car Fleet Management) oferują bezgotówkową obsługę w specjalistycznych serwisach oponiarskich, polegającą m.in. na wymianie oraz naprawie opon.

Ciśnienie w oponach

REKLAMA

Jest to element, który bez względu na sezon, powinien być regularnie kontrolowany. Im trudniejsze warunki panują na drogach, tym większej uwagi wymaga. Przy zbyt niskim ciśnieniu boki opon uginają się, w efekcie nieodwracalnie zużywa się bieżnik. Bardzo często taka sytuacja prowadzić może do utraty panowania nad pojazdem.

Problem stanowi także za wysokie ciśnienie, które powoduje zużycie bieżnika w części środkowej opony oraz nadmierną eksploatację elementów zawieszenia samochodu. Kompresory z miernikami ciśnienia udostępniane są nieodpłatnie na stacjach benzynowych. Prawidłowe wartości ciśnienia podaje producent samochodu w instrukcji użytkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów dla samochodu niezaliczonego do środków trwałych?

Przygotowanie samochodu do zimy to nie tylko odpowiednie opony

Na szczególną uwagę zasługuje akumulator. Jest on elementem, który z różnych przyczyn, (np. pozostawione włączone światła, niewystarczające ładowanie, czy osłabiona innymi czynnikami żywotność) może ulec rozładowaniu. Warto przewozić w samochodzie przewody do uruchomienia silnika z innego źródła. W przypadku korzystania z usług Full Service Leasingu, w takich przypadkach dostępna jest zwykle pomoc firmy ASSISTANCE.

Światła

REKLAMA

W Polsce obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Jesienią często występują zamglenia, co skłania wielu kierowców do używania świateł przeciwmgielnych. Polepszają one co prawda widoczność na drodze, ale mogą także oślepiać innych kierowców, co pogarsza warunki bezpieczeństwa. Tylne światła przeciwmgielne są bardzo silne i można ich używać tylko gdy jest widoczność spada poniżej 50 metrów.

Zastosowanie przednich świateł przeciwmgielnych jest możliwe w szerszym zakresie, gdyż można ich używać w przypadku ogólnie zmniejszonej przejrzystości, spowodowanej deszczem, czy mgłą. Trzeba jednak odpowiednio wyważyć ich stosowanie i reagować adekwatnie do zmieniających się warunków. W przeciwnym razie można oślepić kierowcę z naprzeciwka.

Błędem dość często spotykanym jest używanie długich świateł, które rozpraszają mgłę, ale dodatkowo pogarszają widoczność. Zwłaszcza kiedy mgła jest gęsta, przy użyciu długich świateł pojawia się biała ściana, w której trudno zobaczyć nadjeżdżający z przeciwka samochód.

System ABS

Bez systemu ABS, ostre hamowanie na zlodowaciałej, czy mokrej nawierzchni, może prowadzić do zmniejszenia przyczepności i blokowania kół samochodu. W takiej sytuacji pojazd nie reaguje na ruchy kierownicą i przestaje być sterowny. ABS przy ostrym hamowaniu ułatwia zachowanie dobrej przyczepności i kontrolę nad autem.

Trzeba pamiętać o bardzo mocnym dociśnięciu pedału hamulca, aby zadziałał prawidłowo.

Zobacz: Jak od nowego roku rozliczymy samochody ciężarowe?

Dodatkowo zimą

Pamiętajmy o wymianie i używaniu zimowych płynów eksploatacyjnych (np. do spryskiwaczy) oraz o takich akcesoriach jak: skrobaczka do szyb, miotełka do śniegu oraz preparat do odmrażania zamków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA