REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Reklamy zakazane?

Martyna Wosion
Reklamy zakazane?
Reklamy zakazane?

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach reklama jest nieodłącznym elementem życia codziennego – występuje w prasie, radiu, telewizji, na samochodach i budynkach. Nie dziwi zatem, że reklamodawcy chcą jak najbardziej wyróżnić się na tym rynku rozmaitości. Czasami jednak posuwają się za daleko – ta kwestia została już prawnie uregulowana.

Reklama co do zasady ma na celu wypromowanie produktu i zachęcenie konsumentów do jego nabycia. Jednak okazuje się, że w tej kwestii na przedsiębiorcę nakładane są pewne ograniczenia i niektóre rodzaje reklamy są w istocie reklamami zakazanymi, a złamanie zakazów często rodzi poważne konsekwencje. 

REKLAMA

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji obejmuje katalog reklam uznanych za sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji. Jest to:

  1.  reklama sprzeczna z przepisami prawa, dobrymi obyczajami lub uchybiająca godności człowieka;
  2.  reklama wprowadzająca klienta w błąd i mogąca przez to wpłynąć na jego decyzję co do nabycia towaru lub usługi;
  3.  reklama odwołująca się do uczuć klientów przez wywoływanie lęku, wykorzystywanie przesądów lub łatwowierności dzieci;
  4.  wypowiedź, która, zachęcając do nabywania towarów lub usług, sprawia wrażenie neutralnej informacji;
  5.  reklama, która stanowi istotną ingerencję w sferę prywatności, w szczególności przez uciążliwe dla klientów nagabywanie w miejscach publicznych, przesyłanie na   koszt klienta niezamówionych towarów lub nadużywanie technicznych środków przekazu informacji;
  6.  reklama porównawcza, jeśli jest sprzeczna z dobrymi obyczajami.

REKLAMA

Należy pamiętać, że jest to katalog otwarty, zatem nic nie stoi na przeszkodzie by także inne sytuacje uznać za reklamę, będącą nieuczciwą konkurencją. Przy takiej ocenie należy kierować się zasadą określoną w ustawie – mianowicie reklama taka musi być sprzeczna z prawem lub dobrymi obyczajami i zagrażać lub naruszać interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Reklamą sprzeczną z prawem będzie zatem reklama promująca spożywanie alkoholu, rasizm, homofonię itp. Warto pamiętać, że pojęcie „reklamy sprzecznej z dobrymi obyczajami” jest dość relatywne. W niektórych państwach zakazano reklamy ukazującej dwie grupy ludzi – o ciemnym i jasnym kolorze skóry. W Polsce natomiast za niesmaczną uznano reklamę przedstawiającą mężczyznę z nienaturalnie dużymi sutkami.

Reklamą zajmuje się też ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Mianowicie zabrania ona promowania tzw. systemów argentyńskich, a także reklamy agresywnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czym są systemy argentyńskie

Warto także pamiętać o przepisach szczególnych, które regulują kwestie reklamy alkoholu, wyrobów tytoniowych, gier i zakładów wzajemnych oraz ustalają sposób promocji usług osób, wykonujących niektóre zawody (prawnicy, lekarze, doradcy podatkowi).

Oprócz ustaw określających sposób reklamy, należy też zauważyć przepisy zajmujące się reklamą w konkretnych miejscach (mowa tu o prawie prasowym, a także reklamie w radio, telewizji, czy Internecie).

Przeczytaj też: Jakie przepisy prawne dotyczą reklamy w prasie

Wszystkie te regulacje mają na celu nie tylko ochronę konsumenta, ale również zapewnienie uczciwych warunków rynkowych między przedsiębiorcami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA