| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak podwyższyć zasiłek macierzyński do wysokości świadczenia rodzicielskiego, jeżeli jest wypłacany za część miesiąca?

Jak podwyższyć zasiłek macierzyński do wysokości świadczenia rodzicielskiego, jeżeli jest wypłacany za część miesiąca?

Pracownica zatrudniona na pół etatu urodziła dziecko 12 marca 2017 r. Z tego tytułu jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego od 12 marca do 29 lipca 2017 r. (140 dni). Przed porodem od 3 miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim i była uprawniona do zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 1040 zł. Jak mamy wyliczyć kwotę podwyższenia do wysokości świadczenia rodzicielskiego, jeżeli zasiłek macierzyński jest wypłacany za część miesiąca?

Kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego należy obliczyć proporcjonalnie do okresu, za który wypłacany jest ten zasiłek. Warto też przypomnieć, że dla celów obliczenia kwoty netto zasiłku macierzyńskiego i kwoty podwyższenia tego zasiłku, także kwotę zmniejszającą podatek (46,33 zł) należy podzielić proporcjonalnie pomiędzy zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński, do których Państwa pracownica była uprawniona w marcu 2017 r.

W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego (od 1 stycznia 2016 r. 1000 zł), kwotę netto zasiłku macierzyńskiego podwyższa się do tego świadczenia. Przy czym kwota podwyższenia stanowi różnicę między kwotą świadczenia rodzicielskiego (1000 zł) a miesięczną kwotą zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zobacz serwis: Zarządzanie

W sytuacji gdy zasiłek macierzyński przysługuje za część miesiąca, jego podwyższenie należy ustalić proporcjonalnie do okresu, za który jest wypłacany. Zatem wysokość świadczenia rodzicielskiego za część miesiąca oblicza się poprzez:

● podzielenie miesięcznej kwoty świadczenia przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca, za który zasiłek macierzyński przysługuje (zaokrąglając wynik do 1 grosza według ogólnych zasad), oraz

● pomnożenie przez liczbę dni, za które przysługuje zasiłek macierzyński.

Otrzymany wynik zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Przy ustalaniu miesięcznej kwoty zasiłku macierzyńskiego uwzględnia się ulgę podatkową oraz indywidualną stawkę procentową podatku dochodowego dotyczącą świadczeniobiorcy. Jeżeli więc do osoby pobierającej zasiłek macierzyński ma zastosowanie zasada zmniejszenia zaliczki na podatek o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej ten podatek, to podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego powinno być obliczone z zastosowaniem tej zasady. Dotyczy to więc pracowników, którzy złożyli w zakładzie pracy oświadczenie PIT-2 w sprawie spełnienia warunków do stosowania kwoty 46,33 zł miesięcznie.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak podwyższyć zasiłek macierzyński do wysokości świadczenia rodzicielskiego, jeżeli jest wypłacany za część miesiąca

W artykule omówiono również przykład omawiający jak wyliczyć zasiłek macierzyński.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »