| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku?

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku?

Pracownik naszej spółki przebywał w podróży służbowej od 27 grudnia 2016 r. do 5 stycznia 2017 r. Czy rozliczając podróż służbową w styczniu 2017r., powinniśmy koszty związane z tą delegacją ująć w księgach rachunkowych roku 2017 czy 2016? Czy sposób ich ewidencji wpływa na moment zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

Koszty podróży służbowej, która odbywała się na przełomie 2016/2017 r. i która została rozliczona w styczniu 2017 r., powinny zostać w rozpatrywanym przypadku rozdzielone na dwa okresy, tj. koszty dotyczące grudnia powinny być ujęte w księgach rachunkowych 2016 r., a koszty stycznia w księgach 2017 r. Fakt rozdzielenia kosztów podróży służbowej na 2 lata nie ma jednak wpływu na moment zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Staną się one kosztem uzyskania przychodu u pracodawcy dopiero w miesiącu rozliczenia kosztów delegacji (tj. styczniu 2017 r.).

Koniec roku wiąże się nieodłącznie z „przypisywaniem” kosztów i przychodów do właściwych okresów sprawozdawczych, tj. ustaleniem, które przychody i koszty dotyczą zamykanego roku, a które należy rozliczyć w roku następnym. Przykładem takich zdarzeń są podróże służbowe odbywane na przełomie roku.

Koszty podróży służbowej na przełomie roku – księgi rachunkowe

Koszty podróży służbowych są często ujmowane przez jednostki gospodarcze w księgach rachunkowych tak samo jak dla celów podatkowych, tzn. z chwilą ich rozliczenia lub wypłaty. Należy jednak pamiętać, że takie uproszczenie (nawet jeśli jest stosowane przez jednostkę w trakcie roku) nie powinno być stosowane dla celów bilansowych na przełomie roku. Wówczas należy szczególnie zwrócić uwagę na zasadę memoriału (art. 6 ust. 1 uor), która narzuca obowiązek ujmowania w księgach rachunkowych wszystkich osiągniętych przychodów i związanych z nimi kosztów dotyczących danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Dotyczy to też kosztów związanych z podróżami służbowymi danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich wypłaty.

Zobacz serwis: Finanse

Innymi słowy, koszty podróży służbowej, która odbywała się na przełomie 2016/2017 r. i która została rozliczona w styczniu 2017 r., powinny zostać rozdzielone. Koszty dotyczące grudnia powinny być ujęte w księgach 2016 r., a koszty stycznia w księgach 2017 r. Konieczność prawidłowego przypisania kosztów do poszczególnych lat obrotowych dotyczy nie tylko kosztów noclegu i diet, ale też pozostałych kosztów podróży służbowej.

Wyjątkiem od zasady rozdzielania kosztów na dwa okresy sprawozdawcze (lata obrotowe) jest sytuacja, gdy podróż służbowa związana jest bezpośrednio z nabyciem lub wytworzeniem środka trwałego (lub wartości niematerialnej i prawnej) – wówczas koszty tej podróży służbowej zwiększą wartość początkową tego składnika aktywów. Brak rozdzielania kosztów odbytej podróży służbowej na dwa lata może być także ekonomicznie uzasadniony w przypadku, gdy np. podróż służbowa odbywająca się na przełomie 2016/2017 r. dotyczy bezpośrednio konkretnej usługi, która będzie dopiero sprzedana (zafakturowana) w 2017 r. – wówczas współmierność kosztów z przychodami uzasadnia zaliczenie kosztów takiej podróży służbowej w całości w 2017 r.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku

W artykule omówiono również koszty podróży służbowej na przełomie roku – moment uznania za koszt uzyskania przychodu.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku? /fot. Fotolia
Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku? /fot. Fotolia

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK