| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Naruszenie przepisów o czasie pracy przez kadrę zarządzającą

Naruszenie przepisów o czasie pracy przez kadrę zarządzającą

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnienie kadry zarządzającej, która będzie odpowiedzialna za przestrzeganie przepisów o czasie pracy. W przypadku popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia przeciwko prawom pracownika, możliwe będzie pociągnięcie do odpowiedzialności przełożonego a nie samego pracodawcę.

Grzywna w postępowaniu mandatowym

W postępowaniu mandatowym za nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy (w sprawach, w których oskarżycielem publicznym jest inspektor pracy) bezpośredni przełożony pracownika może być ukarany karą grzywny w wysokości do 2 tys. zł. Jeżeli zaś za wykroczenia przeciwko prawom pracownika za naruszanie przepisów o czasie pracy zostanie on ukarany co najmniej 2-krotnie i w ciągu 2 lat od dnia ostatniego ukarania popełni kolejne takie wykroczenie, inspektor pracy w postępowaniu mandatowym może nałożyć na niego grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

W przypadku gdyby taka kara (nałożona nawet w maksymalnej wysokości) okazała się niewystarczająca w stosunku do popełnionych przez kierującego firmą naruszeń, inspektor pracy może wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu.

Kierownik działu utrzymania produkcji, zarządzający 500 pracownikami, mimo wcześniejszego 2-krotnego ukarania go karą grzywny nadal narusza przepisy dotyczące czasu pracy, m.in.: pracownicy wykonują pracę 2 razy w tej samej dobie pracowniczej, nie zapewnia im wymaganych odpoczynków dobowych oraz tygodniowych, a także znacznie przekracza ustalone limity godzin nadliczbowych. W związku z tym, że wcześniejsze kary grzywny nałożone na bezpośredniego przełożonego nie przyniosły skutku w postaci zaprzestania naruszania przepisów o czasie pracy, inspektor pracy może skierować wniosek o ukaranie kierownika do sądu rejonowego. Takie postępowanie będzie prawidłowe.

Zobacz: W jakim systemie czasu pracy można zatrudnić bezrobotnego stażystę?

Grzywna nałożona przez sąd

Jeżeli inspektor Państwowej Inspekcji Pracy skieruje do sądu wniosek o ukaranie, wówczas może on nałożyć na bezpośredniego przełożonego karę grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł. W sprawach o wykroczenia orzeka wydział karny sądu rejonowego. Bezpośredni przełożony musi pamiętać, że jeżeli naruszanie przepisów o czasie pracy będzie złośliwe lub uporczywe, to może to stanowić przestępstwo przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Do wszczęcia postępowania konieczne jest jednak zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Może ono być złożone np. przez pokrzywdzonego pracownika lub inspektora pracy.

Za uporczywe łamanie przepisów o czasie pracy przełożony może być ukarany karą pozbawienia wolności do lat 2.

Dyrektor działu obsługi klienta, ze względu na zbyt małą liczbę pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, postanowił, że dla pracowników działu każda sobota będzie pracująca. Tymczasem, zgodnie z regulaminem pracy, sobota jest w firmie dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Dodatkowo dyrektor postanowił, że ewentualna rekompensata za pracę w sobotę nastąpi wyłącznie w postaci wypłaty wynagrodzenia oraz dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia. Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe, gdyż narusza przepisy dotyczące czasu pracy. Obowiązuje bowiem zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz rekompensata w postaci oddania całego dnia wolnego (za pracę przekraczającą 5-dniowy tydzień pracy). Pracodawca nie może zatem podjąć decyzji o wypłacie wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych zamiast oddawania dnia wolnego. Jest to jednocześnie wykroczenie przeciwko prawom pracownika, co może skutkować ukaraniem dyrektora karą grzywny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »