| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Obowiązek pracodawcy współdziałania z zakładową organizacją związkową

Obowiązek pracodawcy współdziałania z zakładową organizacją związkową

Zgodnie z art. 23(2) kp jeżeli przepisy prawa pracy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracownika z tytułu jego członkostwa w związku zawodowym albo wyrażenia zgody na obronę praw pracownika nie zrzeszonego w związku – zgodnie z ustawą o związkach zawodowych.

Jak należy rozumieć przytoczoną tezę? Otóż pracodawca powinien występować z zapytaniem o podleganie obronie związku zawodowego dopiero wówczas gdy ma zamiar podjąć decyzję w indywidualnej sprawie pracowniczej. Zapytanie to powinno dotyczyć konkretnego pracownika, co do którego ma być podjęta decyzja, a nie ogółu pracowników. Wreszcie zapytanie to nie powinno wskazywać, jaki dokładnie zamiar ma pracodawca wobec tego konkretnego pracownika (np. zamiar wypowiedzieć mu umowę o pracę). Wystarczy, że zapytanie zostanie uzasadnione w sposób ogólny tj. potrzebą współdziałania w indywidualnej sprawie pracowniczej.

Pracodawca nie może natomiast występować z ogólnym zapytaniem o podleganie ochronie związków zawodowych dotyczącym wszystkich pracowników. Byłoby to bowiem sprzeczne nie tylko z wykładnią literalną i celowościową art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych, ale i z ustawą o ochronie danych osobowych (szczególnie z art. 23 ust. 1 pkt. 2 i art. 26 ust. 1 pkt. 2). Nie można bowiem zbierać danych osobowych (a informacja o podleganiu ochronie związków zawodowych taką daną jest) „na wszelki wypadek”, gdyby kiedyś, w bliżej nieokreślonej przyszłości i dla realizacji bliżej niesprecyzowanego celu, miały się przydać.

Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Jakie są skutki nieprawidłowej realizacji obowiązku współdziałania?

Uchwała pociąga za sobą dalej idące konsekwencje. Mianowicie, pracodawca, który zaniechałby zapytania co do podlegania obronie związku zawodowego przez konkretnego pracownika, przed podjęciem, wymagającej współdziałania ze związkami, decyzji wobec tego pracownika, naraża się na stwierdzenie bezprawności tej decyzji. Klasycznym przykładem jest tu zamiar wypowiedzenia konkretnemu pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeśli pracodawca nie zasięgnie informacji, a następnie, będąc przekonanym, że pracownik nie podlega obronie związku zawodowego, nie skonsultuje swego zamiaru ze związkiem zawodowym, dopuszcza się niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę i musi liczyć się z niekorzystnym dla siebie rozstrzygnięciem sądu pracy (zasadzenie odszkodowania bądź przewrócenie do pracy). Wystąpienie natomiast przez pracodawcę z ogólnym zapytaniem o podleganie obronie wszystkich pracowników i jej udzielenie przez związek zawodowy stanowić będzie niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych. Pracownik będzie mógł w takiej sytuacji żądać zaprzestania przetwarzania danych, a w razie braku reakcji wystąpić do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych ze skargą. Niezależnie od tego, takie działanie  rozpatrywać można w kategoriach popełnienia przestępstwa niezgodnego z prawem przetwarzania danych osobowych.

Kiedy wprowadzenie regulaminu wynagradzania jest obowiązkowe?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK